Хънтингтън пропуска да зададе един очевиден въпрос: Ако другите цивилизации са съществували в продължение на векове, защо те представляват предизвикателство едва сега? Искреният опит да се отговори на този въпрос разкрива един фатален недостатък, който напоследък се е появил в западното съзнание: неспособността да се разбере, че Западът може да е развил структурни слабости в основните си ценностни системи и институции.

Автор(и): Кишор Махбубани

За американците сливането на псевдодуховност и политика представлява отклонение от някои от най-дълбоките принципи на страната: че логиката и разумът водят до добро управление; че политиката трябва да се основава на факти и дебат; че прозрачността е от съществено значение за демокрацията; и че политическият ред зависи от закони и процедури, а не от мистична харизма.

Автор(и): Ан Епълбаум

В есето се изследва крехкостта на демокрацията в САЩ, като се използва домашно парти в предградията като метафора на обществения разпад. Йоанна Елми критикува цикличния характер на политическите идеологии, последиците от сляпата вяра в лидерите и илюзията за прогрес, като се пита дали разрушението води до смислено възстановяване.

Автор(и): Йоанна Елми

В тихо кътче на острова местните жители изведнъж се оказаха в центъра на геополитическа игра за надмощие.

Автор(и): Макс Колчестър

Политиката на Тръмп не е срещу Европа, защото основното следствие от нея е една по-силна във военно отношение Европа. Няма да е изненада, ако MAGA се окаже повече за добро, отколкото за лошо по света.

Автор(и): Аврам Агов

Вместо да се вгледат в по-дълбокия смисъл на 7 октомври – и да осъзнаят неустойчивостта на предколедното статукво и да признаят самозаблудата, свързана с усилията за „управление“ на палестинския въпрос, израелците са подтиквани да приемат още по-дълбоко институционализиран апартейд на Западния бряг, постоянна окупация в Газа и може би в Южен Ливан, както и нарастваща автокрация и теокрация у дома.

Автор(и): Алуф Бен

В разговора си политическият наблюдател Яша Мунк и Франсис Фукуяма обсъждат триумфа на френската крайна десница на първия тур на парламентарните избори в страната, както и състоянието на демокрацията от Индия до Украйна.

Автор(и): Франсис Фукуяма, Яша Мунк

За първи път от четиридесет години насам руснаците няма да могат да гледат Олимпийските игри по телевизията. Само 15 спортисти от Русия и 17 от Беларус са пристигнали на главното спортно събитие в света, като всички се състезават като „индивидуални неутрални спортисти“ – статут, който е безпрецедентен в подобни състезания.

Автор(и): Сергей Шатов

Разплащането на Германия със собствената ѝ история на жестокости е започнало като начинание на лявото германско гражданско общество. Днес то се е превърнало в силно бюрократизиран лост на държавата, който все повече обслужва една реакционна програма.

Автор(и): Джордж Прочник, Еял Вайцман и Емили Дише-Бекер

Мирът идва чрез сила, съчетана с умела дипломация. Съединените щати трябва да поддържат съгласуван натиск върху Русия, като същевременно предлагат на Москва стимули за отстъпление.

Автор(и): Стивън Коткин

Въпросът за същността на организацията е дали тя е предимно националистическа група с ислямистки характер, която би могла да бъде конструктивен участник в един значим мирен процес, или е по-радикална, фундаменталистка група, чиято враждебност към Израел е толкова непоколебима, че може да играе единствено ролята на насилствена опозиция.

Автор(и): Джошуа Лайфър

Израелско-палестинският конфликт се подхранва от взаимния ужас от разрушението. Всяка страна се страхува, че другата иска да я убие или изгони и да прекрати съществуването ѝ като национален колектив. За съжаление това не са ирационални страхове, породени от параноя, а разумни опасения, основани на скорошни исторически спомени и сравнително здрав анализ на намеренията на другата страна.

Автор(и): Ювал Ноа Харари

„Да, ние сме расисти“, проповядва равин Елиезер Кащиел през 2015 г., оправдавайки окупацията като форма на великодушие. „Народите имат генетични недостатъци и ние сме длъжни да помислим как да им помогнем“.

Автор(и): Бернард Авишай

След разпадането на СССР либерализмът, смятан за чужд, беше изместен от различни видове национализъм, един от които, евразийството, изглежда е придобил статут на полуофициална идеология.

Автор(и): Гари Сол Морсън

В сянката на Холокоста

Германия отдавна регулира начините, по които се помни и обсъжда Холокостът. През 2008 г., когато тогавашната канцлерка Ангела Меркел говори пред Кнесета по повод шестдесетата годишнина от основаването на държавата Израел, тя подчерта специалната отговорност на Германия не само за запазването на паметта за Холокоста като уникално историческо злодеяние, но и за сигурността на Израел.

Автор(и): Маша Гесен

Тръмп. Индийска храна. Матю Пери. И книги, книги, книги. Откъси от писма, получени от „Таймс“, показват активния ум на Навални, дори в условията на брутален затвор.

Автор(и): Антон Трояновски

Една определена година е по-важна от всяка друга за разбирането на израелско-палестинския конфликт. През 1948 г. евреите осъществяват своята крайно невероятна мечта за държава, а палестинците преживяват масово бягство и прогонване, наречено Накба или катастрофа.

Автор(и): Емили Базелон, Салим Тамари, Абигейл Якобсон, Лина Далаше, Дерек Пенслар, Надим Бавалса, Итамар Рабинович

От противоположни посоки революционният интелектуалец и създателят на Джеймс Бонд виждат насилието като съществено – от психологическа и стратегическа гледна точка – за разрешаване на кризата на колониализма.

Автор(и): Даниел Иммеруар

През 1994 г., когато бях на 15, станахме американски граждани. Изпитах облекчение, радост и искрена благодарност. Присъствахме на церемония по даване на гражданство на футболното игрище в кампуса на местния колеж. Беше четвърти юли и десетки други нови граждани щяха да положат клетва заедно с нас.

Автор(и): Дина Найери

Давид Козак е отличен студент, няма криминално досие, нито история на насилие, а по-рано тази година е спечелил награда за бакалавърска теза от Полския институт в Прага. Родителите му са разделени. Някои медии споменават, че може би баща му е бил твърде суров към него. Тъй като Давид го застреля часове преди клането в Карловския университет, няма как да знаем дали горното е вярно.

Автор(и): Юлиана Методиева

Неизбежната истина е, че Израел не може да потуши палестинската съпротива с насилие, също както палестинците не могат да спечелят освободителна война в алжирски стил: израелските евреи и палестинските араби остават споени – освен ако Израел, далеч по-силната страна, не прогони палестинците завинаги в изгнание.

Автор(и): Адам Шац

Бивш командос от специалните части, превърнал се в консултант по мениджмънт, Нетаняху олицетворява новия израелски синтез на ястребския неолиберализъм. Той е едновременно технократ и популист.

Автор(и): Джошуа Лайфър

Сега стената на мълчанието може би най-накрая се пропуква: Движението #MeToo набира скорост и в медицинската професия.

Автор(и): Хелън Оуян

Днес посланието, което се разпространява от руските пропагандисти, е, че всяка свръхсила има право на насилие. В продължение на десетилетия само американците са имали възможност да започват войни и да нахлуват в други държави. Съюзниците на Путин питат: а защо това право да не се разпростира и върху Русия?

Автор(и): Михаил Зигар

Тия дни София съвсем заприлича на Лондон, Брюксел или Париж. Дори дагестанската столица Махачкала се записа в графата на нарастваща тревога от пожара в Израел и ивицата Газа.

Автор(и): Юлиана Методиева

Съюзническият трибунал в следвоенно Токио е създаден по модела на този в Нюрнберг. Това е първата грешка.

Автор(и): Иън Бурума

Ако режимът на Израел над палестинците е от вид, който се определя от насилие дори извън времената на война, ако този апартейд е все още активен, това винаги ще подклажда палестинското насилие.

Автор(и): Исаак Чотинер

Сутринта в събота, 7 октомври, палестинската групировка Хамас извърши изненадваща атака срещу Израел в безпрецедентен мащаб: изстреля хиляди ракети, инфилтрира бойци на израелска територия и взе неизвестен брой заложници.

Автор(и): Мартин Индик, сп. „Foreign Affairs“

Ако израелци убият 400 бебета (или 4, или едно, примерът е условен), не с погрешка паднала ракета, а поединично и методично – ще ненавидя тези израелци. Ако палестинци убият бебетата – ще ненавидя тези палестинци. Ако украинци направят същото някъде из Русия – ще ненавидя тях. И обратното.

Автор(и): Антония Апостолова

Заплахата от смяна на режима в Русия – да се принуди Путин да сключи примирие, за да запази режима си, или да се насърчат други да го направят – е един от начините да се насочи Украйна по пътя към мира.

Автор(и): Стивън Коткин, Дейвид Ремник

Овалване в катран и перушина, или как популизмът откри себе си в млада Америка

Автор(и): Юлиана Методиева

В днешен Китай комунистическите идеи живеят като идеологическа украса, която прикрива авторитарното политическо управление на ККП. По ирония на съдбата, докато преди „мисълта на Мао Дзедун“ е била използвана за разпалване на революция, днес, като основа на ортодоксалността на ККП, тя се използва за възпиране на перспективата за оспорване отдолу.

Автор(и): Ричард Уолин

Ако погледнете резултата от войната между Северна и Южна Корея, той е ужасен. В същото време това беше резултат, който позволи на Южна Корея да процъфтява. И ако има Украйна, колкото и да е голяма част от нея, която може да процъфтява като член на Европейския съюз и която може да има някакъв вид гаранция за сигурност – това би било победа във войната.

Автор(и): Стивън Коткин, Дейвид Ремник

Въпреки агресивните си действия и значителния си ядрен арсенал Русия по никакъв начин не е равностоен конкурент на Китай или САЩ. Превишаването на правомощията на Путин в Украйна подсказва, че той не е схванал този важен момент.

Автор(и): Лиана Фикс и Майкъл Кимадж

Каквито и икономически ползи да е имала Русия от мирната търговия, в съзнанието на Путин те вероятно са били превъзхождани от пристанищата с топла вода, природните ресурси и стратегическия буфер на Украйна спрямо уязвимия запад на Русия. Това е, както се изрази геостратегът Робърт Каплан, „отмъщението на географията“.

Автор(и): Даниел Иммеруар

Прочетете още...