В българската историография се приема по традиция, че ходът на формирането на българската националност и държава – през Възраждането и Освобождението, та чак до наши дни, е определян най-вече от един революционен напор, който ни е направил онова, което сме (има спорове по въпроса дали Русия има някакъв положителен принос или, напротив, е била още една колониална сила, но принципната предпоставка си остава непобутната: „българската революция“, т. е. комбинацията от Априлско въстание и Освободителна война, е най-великото събитие в новата ни история, всичко останало са негови следствия).
Ревизионисткият поглед, който аз се опитвам да хвърля върху цялата тази конструкция, вече от близо 15 години насам, е подчинен на разбирането, че комбинацията от априлски бунтове, известна под събирателното название „Априлско въстание“, заедно с последвалата я война, която води до откъсването ни от Империята, са зародишът и ядрото на всичките ни следващи проблеми, чак до наши дни.
Автор(и): Златко Енев
Трескавата възбуда около „Аферата Малкович“, или както предпочитате да я наричате, изглежда се уталожи също толкова бързо, колкото и избухна. Интелектуалците осъдиха „поредния изблик на простотия“, анализаторите обясниха на всички, че това е „платена акция“, думата „копейки“ изглежда удовлетвори публичните потребности от дълбинно разясняване – и всички са спокойни и щастливи. Културата, демокрацията, изтънчеността, най-после успя да отпразнува победа над всичко, от което инак подскачаме и насън (зачетете се в Алеко, ако не ви е ясно какво имам предвид). Алилуя!
Автор(и): Златко Енев
Правенето на списъци, исканията за наказателни мерки срещу свободното слово, са основни инструменти от реквизита на първичния фашизъм, описан подробно от хуманитарния гигант Умберто Еко. Както хора, дорасли до нивото на академик Денков знаят, Еко обобщи всички съществували форми на фашизъм, между които и убеждението, че различието и несъгласието са предателство.
Автор(и) Юлиана Методиева
Преди дни на премиера на силната книга на Марин Георгиев се срещнах фронтално с мой близък евреин, добър писател и изтънчен интелектуалец. Неведнъж публикувам неговите остроумни и неочаквани като послания есета. Подадохме си ръце някак неохотно и дори не се погледнахме в очите. После побързахме да си обърнем гръб.
Автор(и): Юлиана Методиева
Историческият период на Възраждането свързваме обикновено с будните градчета отсам и оттатък Балкана, където се раждат големите фигури на националните, просветните и духовните борби на българския народ. Как обаче протича Възраждането в Родопите и кои са неговите най-ярки изразители и водачи – за това май много не се знае.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Възраждането (XVIII – XIX в.) е епохата, през която се осъществява преходът на българското общество към Новото време. То е част от общоевропейския процес на модернизация, с начална спирка Западна Европа. Промените се извършват в условията на изпадналата в тежка и продължителна криза Османска империя.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Голямо търсене на телевизионен канал излъчващ откриването на параолимпийските игри падна снощи. Минимален шанс да се открие, освен ако не сте франкофон и не си гледате директно някоя френска телевизия, или пък ако по чудо сте си взел телевизионен пакет с Eurosport и сте успели да се насладите на това какво се случва под небето на Париж.
Автор(и): Юлиана Методиева
Сведения за Сливен под името Ислимие се срещат в турски регистри от 1609 и 1668 г. От началото на XVI в. Сливен е център на кааза, която териториално остава почти непроменена до средата на XIX в. В бележника на Моше Алеви Назир от 1668 г. е посочено, че из местата, по които той е минавал, Сливен се отличава като еврейски център.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
За мен посещението в Бусманци бе не просто среща с Абдулрахман и неговата трагична съдба. То бе също (и може би преди всичко) среща с България и нейната трагична съдба под булото на беззаконието, безхаберието и липсата на каквото и да е състрадание към един човек, който е символ на всичко, в което се кълнем на всеки национален празник и на всяко ежегодно честване.
Автор(и): Герган Ценов
Черна непрозрачност тегне над имената на 33-мата депутати гласували „против“ регламентирането на нетрадиционна сексуална ориентация онзи ден. Не се знаят и имената на 8-те „въздържали“ се, които също са герои в развихрилата се вакханалия от омраза към хората с нетрадиционна сексуалност в парламента. Което подсказва, че на психологическо и на политическо равнище нещата не са никак наред, а културата на толерантност към различните бе канселирана на най-високо равнище.
Автор(и): Юлиана Методиева
Възходът на най-демодираната, архаична, миришеща на селски цървули партия, превърнала българщината в кръстоносен поход срещу етнически и сексуално различните вече не може да се скрие в електоралните социологически изследвания. Затова пък успехът във Франция на рома от село Тополчане Божидар Андреев е послание за толерантност и уважение към хората с различен цвят на кожата.
Автор(и): Юлиана Методиева
Животът в Пловдив не е прекъсвал в продължение на почти осем хилядолетия, което прави неговата история изключително богата и интересна.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Между май и 31 май 1932 г. пресата съобщава за двадесет политически престъпления – девет души са убити в София и петима в провинцията. През първите двадесет и четири дни на юни те са двадесет и три, като смъртните случаи са осемнадесет в София и три в провинцията.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Мрак преди разсъмване? Или преди още повече мрак?
Автор(и): Юлиана Методиева
На фона на десетки, ако не стотици томове с психоаналитични изследвания на нацизма, изследвания на комунистическия садизъм и неговите психологически механизми въобще липсват, а изтласкваното наследство е обречено да се повтаря в историята и днес.
Автор(и): Петър Воденичаров
Новата порция имена на кандидат депутати за евроизборите с агентурно минало, е като посткомунистически евъргрийн хит. Наше момче, готино, от попкултурата, чаровник, пък взе, че се оказа ченге. При това от Шесто управление, значи по дефиниция е слухтял сред интелигенцията (разбирай, художествена и творческа, според номенклатурния език на ДС).
Автор(и): Юлиана Методиева
През 1839 г. с Гюлханският хатишериф започват реформите в Османската империя (епохата на Танзимата). Хатишерифът е преведен на български език от Неофит Рилски и публикуван през 1841 г. в Букурещ. Следващият реформаторски акт в духа на френския либерализъм е така нареченият Хатихумаюн от 1856 г.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Вчера в трагичното село Корница имаше събитие незабелязано от масмедиите. Хората от селото се поклониха на мъченика от „възродителния процес“ Айруш Хаджи. От Комисията по досиета и Съюза на репресираните му поставиха паметна плоча, а сайтът desebg пусна кратка новина. За безпаметните отбелязвам, че през 1960-те и 70-те г. Западните Родопи бяха подложени на насилие от Първа българска армия, изпратена от ЦК и ДС.
Автор(и): Юлиана Методиева
Обръснатата до кожа и накълцана с макетно ножче на 400 места по тялото Дебора от Стара Загора, жертва на мъжкарската ревност и извратена любов, можеше да се превърне в героиня на страхотен филм. Когато се разчу за престъплението срещу нея, по плажовете и кафенета се говореше само за това. Младите жени преглъщаха спомените за собствените си, трудни за понасяне удари в корема, или душене от страст, шамари, както и всичко останало.
Автор(и): Юлиана Методиева
Часът е осем вечерта на 20 август 1930 г. Лейтенант Крум Алексиев, адютант на генерал Жечев, командир на Софийския гарнизон, се намира в канцеларията на генералния щаб. Телефонът звъни. Командирът на полка му, полковник Здравко Георгиев, имал работа за него и щял да го посрещне на ъгъла на улицата.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Онзи ден се случиха две събития. На луксозната церемония на Академия Оскар Джонатан Глейзър получи златната статуетка за филма Зона на интерес. Другото събитие е свързано с Българска народна банка. Тя пусна в обращение възпоменателна монета „125 години от рождението на Панчо Владигеров“.
Автор(и): Юлиана Методиева
Късно на 14 април депутатът и генерал в оставка Константин Георгиев, председател на софийския клон на правителствената партия, е убит от неизвестни лица. На 16 април роднини, приятели, министри и офицери се събират в катедралата „Света Неделя“ за погребението му. Последва мощна експлозия. В купола на катедралата избухва бомба със закъснител и покривът се срутва. Няколкостотин души са ранени, а 128 са убити – сред тях четиринадесет генерали от запаса (включително Никола Рачев), трима депутати, кметът на София и началникът на полицията.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Едно интервю, в което става дума най-вече за Априлското въстание, но всъщност за значението, което играе историята в нашата съвременност...
Автор(и): Златко Енев
Майският манифест от 1924 г. предизвиква целия български блъф – той осъжда присъединителните цели на онези, които така красноречиво са пледирали за македонска автономия! Освен това съюзът на ВМРО с Москва е много неудобно доказателство, че Септемврийското въстание не е било комунистическо въстание.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Нещо като бик с непокорна коса, самообразован и добронамерен селянин с природна прозорливост – това беше Александър Стамболийски. Смелата опозиция срещу абсолютната власт на Фердинанд го изведе начело на Земеделския съюз, но безграничната му самоувереност, както и използването на всички съмнителни административни методи на предшествениците му, в крайна сметка доведе до гибелта му.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Единственият период в българската история, за който имаме вълнуващ, детайлен и собствен разказ за героични събития е революционното движение и Освобождението на България от османска власт. Този тип разказ напомня добрата стара вълшебна приказка, където след дълга и неравна битка между силите на доброто и злото цялото Възраждане е един славен завършек на дълга, непрекъсната и героична борба на българите срещу турците, увенчан от „happy end“ – Освобождението.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Публикувах тия дни в „Прегледа“ едно от по-знаковите си интервюта („по-знаково“ единствено за мен, предполагам и уточнявам) – и неочаквано получих цяла серия от интересни, предизвикващи размисъл въпроси. В началото си мислех, че ще е лесно да натракам няколко бързи отговора, но колкото повече се замислям, толкова по-ясно ми става колко трудно е да се улови в думи това състояние на безтегловност.
Автор(и): Златко Енев
На 8 октомври 1912 г. Черна гора внезапно атакува към Шкодренското езеро, за да изпревари намесата на Великите сили и да затрудни Турция да разгледа ултиматума на балканските съюзници, представен четири дни по-късно. Исканията на съюзниците – най-вече за автономия с национални училища на подвластните на Турция балкански етноси под ръководството на швейцарски или белгийски провинциални управители и жандармерийски офицери – са формулирани така, че макар и да не изглеждат преувеличени, не биха могли да бъдат приети безусловно от нито една суверенна държава.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Когато сигналните огньове са запалени в Крушево, 800 души под командването на влаха Питу Гуле нахлуват в града. Камбаните на екзархистката, патриаршеската и влашката църква започват да бият, защото тук и трите общности са се сплотили; след това един влах издига революционното знаме на пазарния площад, където жителите на града се стичат да танцуват от радост. В казармите има само 60 турци, които са нападнати и опожарени, а повечето от войниците – избити.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Основната цел на американската политика в Югоизточна Европа до 1946 г. беше да се ограничи това, което се възприемаше като експанзионистична съветска политика, и беше постигнато общо съгласие, че най-доброто място за заемане на позиция е на линията, разделяща англо-американските и съветските окупационни сили в края на войната.
Автор(и): Сирил Е. Блек
През ноември 1893 г. Дамян Груев свиква събрание в Солун, на което е избран Централен (изпълнителен) комитет от шест души с председател д-р Христо Татарчев (от Ресен) и секретар. Те решават да работят за реформите, обещани от Берлинския конгрес, и в крайна сметка за автономия на Македония – или под управлението на европейски генерал-губернатор (или княз) и суверенитет на султана (като България), или в рамките на федерация на свободни балкански държави, но отхвърлят всички идеи за съюз с България или Сърбия.
Автор(и): Джоузеф Суайър
През март 1878 г. победоносната Русия диктува в Сан Стефано договор, който обединява двете провинции, предложени от посланиците (с изключение на Добруджа, която е присъдена на Румъния), в една Велика България, но конгресът в Берлин отменя този договор, като предоставя автономия (под управлението на княз) само на същинска България и Софийската област, докато планът на посланиците се прилага за Източна Румелия.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Под подредената си външност София беше скрит град на шепот и ужас, на изстрели в тъмното, на шпиони и подслушвачи, на анонимни писма и телефонни обаждания, на изнудване и заплахи. Борбата между нападащите върховисти и защитаващите умерени беше в разгара си и се водеше от невръстни стрелци, които се спотайваха в кафенетата, очаквайки заповед за убийство.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Либерален преглед започва да публикува в продължения една от скандално-неизвестните книги по най-нова българска история – „Българската конспирация“ на американския журналист Джоузеф Суайър, написана през 30-те години на миналия век.
Автор(и) Джоузеф Суайър
Но ми направи впечатление коментарът под поста на „Шалом“ на една жена, явно от еврейски произход. Тя е написала, че когато неграмотните стават много това води до увеличаване на антисемитизма. Палестинците в България вече станали твърде много и били същите като неграмотните роми, бре!
Автор(и): Орхан Тахир