Възраждането (XVIII – XIX в.) е епохата, през която се осъществява преходът на българското общество към Новото време. То е част от общоевропейския процес на модернизация, с начална спирка Западна Европа. Промените се извършват в условията на изпадналата в тежка и продължителна криза Османска империя.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Голямо търсене на телевизионен канал излъчващ откриването на параолимпийските игри падна снощи. Минимален шанс да се открие, освен ако не сте франкофон и не си гледате директно някоя френска телевизия, или пък ако по чудо сте си взел телевизионен пакет с Eurosport и сте успели да се насладите на това какво се случва под небето на Париж.
Автор(и): Юлиана Методиева
Сведения за Сливен под името Ислимие се срещат в турски регистри от 1609 и 1668 г. От началото на XVI в. Сливен е център на кааза, която териториално остава почти непроменена до средата на XIX в. В бележника на Моше Алеви Назир от 1668 г. е посочено, че из местата, по които той е минавал, Сливен се отличава като еврейски център.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
За мен посещението в Бусманци бе не просто среща с Абдулрахман и неговата трагична съдба. То бе също (и може би преди всичко) среща с България и нейната трагична съдба под булото на беззаконието, безхаберието и липсата на каквото и да е състрадание към един човек, който е символ на всичко, в което се кълнем на всеки национален празник и на всяко ежегодно честване.
Автор(и): Герган Ценов
Черна непрозрачност тегне над имената на 33-мата депутати гласували „против“ регламентирането на нетрадиционна сексуална ориентация онзи ден. Не се знаят и имената на 8-те „въздържали“ се, които също са герои в развихрилата се вакханалия от омраза към хората с нетрадиционна сексуалност в парламента. Което подсказва, че на психологическо и на политическо равнище нещата не са никак наред, а културата на толерантност към различните бе канселирана на най-високо равнище.
Автор(и): Юлиана Методиева
Възходът на най-демодираната, архаична, миришеща на селски цървули партия, превърнала българщината в кръстоносен поход срещу етнически и сексуално различните вече не може да се скрие в електоралните социологически изследвания. Затова пък успехът във Франция на рома от село Тополчане Божидар Андреев е послание за толерантност и уважение към хората с различен цвят на кожата.
Автор(и): Юлиана Методиева
Животът в Пловдив не е прекъсвал в продължение на почти осем хилядолетия, което прави неговата история изключително богата и интересна.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Между май и 31 май 1932 г. пресата съобщава за двадесет политически престъпления – девет души са убити в София и петима в провинцията. През първите двадесет и четири дни на юни те са двадесет и три, като смъртните случаи са осемнадесет в София и три в провинцията.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Мрак преди разсъмване? Или преди още повече мрак?
Автор(и): Юлиана Методиева
На фона на десетки, ако не стотици томове с психоаналитични изследвания на нацизма, изследвания на комунистическия садизъм и неговите психологически механизми въобще липсват, а изтласкваното наследство е обречено да се повтаря в историята и днес.
Автор(и): Петър Воденичаров
Новата порция имена на кандидат депутати за евроизборите с агентурно минало, е като посткомунистически евъргрийн хит. Наше момче, готино, от попкултурата, чаровник, пък взе, че се оказа ченге. При това от Шесто управление, значи по дефиниция е слухтял сред интелигенцията (разбирай, художествена и творческа, според номенклатурния език на ДС).
Автор(и): Юлиана Методиева
През 1839 г. с Гюлханският хатишериф започват реформите в Османската империя (епохата на Танзимата). Хатишерифът е преведен на български език от Неофит Рилски и публикуван през 1841 г. в Букурещ. Следващият реформаторски акт в духа на френския либерализъм е така нареченият Хатихумаюн от 1856 г.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Вчера в трагичното село Корница имаше събитие незабелязано от масмедиите. Хората от селото се поклониха на мъченика от „възродителния процес“ Айруш Хаджи. От Комисията по досиета и Съюза на репресираните му поставиха паметна плоча, а сайтът desebg пусна кратка новина. За безпаметните отбелязвам, че през 1960-те и 70-те г. Западните Родопи бяха подложени на насилие от Първа българска армия, изпратена от ЦК и ДС.
Автор(и): Юлиана Методиева
Обръснатата до кожа и накълцана с макетно ножче на 400 места по тялото Дебора от Стара Загора, жертва на мъжкарската ревност и извратена любов, можеше да се превърне в героиня на страхотен филм. Когато се разчу за престъплението срещу нея, по плажовете и кафенета се говореше само за това. Младите жени преглъщаха спомените за собствените си, трудни за понасяне удари в корема, или душене от страст, шамари, както и всичко останало.
Автор(и): Юлиана Методиева
Часът е осем вечерта на 20 август 1930 г. Лейтенант Крум Алексиев, адютант на генерал Жечев, командир на Софийския гарнизон, се намира в канцеларията на генералния щаб. Телефонът звъни. Командирът на полка му, полковник Здравко Георгиев, имал работа за него и щял да го посрещне на ъгъла на улицата.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Онзи ден се случиха две събития. На луксозната церемония на Академия Оскар Джонатан Глейзър получи златната статуетка за филма Зона на интерес. Другото събитие е свързано с Българска народна банка. Тя пусна в обращение възпоменателна монета „125 години от рождението на Панчо Владигеров“.
Автор(и): Юлиана Методиева
Късно на 14 април депутатът и генерал в оставка Константин Георгиев, председател на софийския клон на правителствената партия, е убит от неизвестни лица. На 16 април роднини, приятели, министри и офицери се събират в катедралата „Света Неделя“ за погребението му. Последва мощна експлозия. В купола на катедралата избухва бомба със закъснител и покривът се срутва. Няколкостотин души са ранени, а 128 са убити – сред тях четиринадесет генерали от запаса (включително Никола Рачев), трима депутати, кметът на София и началникът на полицията.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Едно интервю, в което става дума най-вече за Априлското въстание, но всъщност за значението, което играе историята в нашата съвременност...
Автор(и): Златко Енев
Майският манифест от 1924 г. предизвиква целия български блъф – той осъжда присъединителните цели на онези, които така красноречиво са пледирали за македонска автономия! Освен това съюзът на ВМРО с Москва е много неудобно доказателство, че Септемврийското въстание не е било комунистическо въстание.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Нещо като бик с непокорна коса, самообразован и добронамерен селянин с природна прозорливост – това беше Александър Стамболийски. Смелата опозиция срещу абсолютната власт на Фердинанд го изведе начело на Земеделския съюз, но безграничната му самоувереност, както и използването на всички съмнителни административни методи на предшествениците му, в крайна сметка доведе до гибелта му.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Единственият период в българската история, за който имаме вълнуващ, детайлен и собствен разказ за героични събития е революционното движение и Освобождението на България от османска власт. Този тип разказ напомня добрата стара вълшебна приказка, където след дълга и неравна битка между силите на доброто и злото цялото Възраждане е един славен завършек на дълга, непрекъсната и героична борба на българите срещу турците, увенчан от „happy end“ – Освобождението.
Автор(и): Ибрахим Карахасан-Чънар
Публикувах тия дни в „Прегледа“ едно от по-знаковите си интервюта („по-знаково“ единствено за мен, предполагам и уточнявам) – и неочаквано получих цяла серия от интересни, предизвикващи размисъл въпроси. В началото си мислех, че ще е лесно да натракам няколко бързи отговора, но колкото повече се замислям, толкова по-ясно ми става колко трудно е да се улови в думи това състояние на безтегловност.
Автор(и): Златко Енев
На 8 октомври 1912 г. Черна гора внезапно атакува към Шкодренското езеро, за да изпревари намесата на Великите сили и да затрудни Турция да разгледа ултиматума на балканските съюзници, представен четири дни по-късно. Исканията на съюзниците – най-вече за автономия с национални училища на подвластните на Турция балкански етноси под ръководството на швейцарски или белгийски провинциални управители и жандармерийски офицери – са формулирани така, че макар и да не изглеждат преувеличени, не биха могли да бъдат приети безусловно от нито една суверенна държава.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Когато сигналните огньове са запалени в Крушево, 800 души под командването на влаха Питу Гуле нахлуват в града. Камбаните на екзархистката, патриаршеската и влашката църква започват да бият, защото тук и трите общности са се сплотили; след това един влах издига революционното знаме на пазарния площад, където жителите на града се стичат да танцуват от радост. В казармите има само 60 турци, които са нападнати и опожарени, а повечето от войниците – избити.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Основната цел на американската политика в Югоизточна Европа до 1946 г. беше да се ограничи това, което се възприемаше като експанзионистична съветска политика, и беше постигнато общо съгласие, че най-доброто място за заемане на позиция е на линията, разделяща англо-американските и съветските окупационни сили в края на войната.
Автор(и): Сирил Е. Блек
През ноември 1893 г. Дамян Груев свиква събрание в Солун, на което е избран Централен (изпълнителен) комитет от шест души с председател д-р Христо Татарчев (от Ресен) и секретар. Те решават да работят за реформите, обещани от Берлинския конгрес, и в крайна сметка за автономия на Македония – или под управлението на европейски генерал-губернатор (или княз) и суверенитет на султана (като България), или в рамките на федерация на свободни балкански държави, но отхвърлят всички идеи за съюз с България или Сърбия.
Автор(и): Джоузеф Суайър
През март 1878 г. победоносната Русия диктува в Сан Стефано договор, който обединява двете провинции, предложени от посланиците (с изключение на Добруджа, която е присъдена на Румъния), в една Велика България, но конгресът в Берлин отменя този договор, като предоставя автономия (под управлението на княз) само на същинска България и Софийската област, докато планът на посланиците се прилага за Източна Румелия.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Под подредената си външност София беше скрит град на шепот и ужас, на изстрели в тъмното, на шпиони и подслушвачи, на анонимни писма и телефонни обаждания, на изнудване и заплахи. Борбата между нападащите върховисти и защитаващите умерени беше в разгара си и се водеше от невръстни стрелци, които се спотайваха в кафенетата, очаквайки заповед за убийство.
Автор(и): Джоузеф Суайър
Либерален преглед започва да публикува в продължения една от скандално-неизвестните книги по най-нова българска история – „Българската конспирация“ на американския журналист Джоузеф Суайър, написана през 30-те години на миналия век.
Автор(и) Джоузеф Суайър
Но ми направи впечатление коментарът под поста на „Шалом“ на една жена, явно от еврейски произход. Тя е написала, че когато неграмотните стават много това води до увеличаване на антисемитизма. Палестинците в България вече станали твърде много и били същите като неграмотните роми, бре!
Автор(и): Орхан Тахир
Защо българите се чувстват нещастни ще кажа после. Но най-напред за Тейлър Суифт и мега авторитетният Тайм, който я направи личност на годината. Като неин контрапункт е местният приз Човек на годината на БХК.
Автор(и): Юлиана Методиева
Съкрушително право е детето, което казало, че възрастните хора не го харесват. Думите му са горчива рефлексия за света, в който то е принудено да обитава. Те са обратната връзка на уж грижите на много загрижените родители, на доскоро нископлатените му учители, на визионерите раздаващи с пълни шепи (не)конвертируемия училищен опит на Финландия, Ирландия или Португалия, на менажерите на неговото детство и тийнейджърство.
Автор(и): Юлиана Методиева
В пернишкото училище вчера са били момче като Румен. Тийнейджър със СОП. Момичето му удря шамари, а той плаче. Тя не спира, пробва колко ще издържи. Шамар – още един шамар, а той продължава да плаче. Дори не ѝ се моли да спре.
Автор(и): Юлиана Методиева
Ако страданията на украинчетата, арменчетата, еврейчетата и палестинчетата не предизвикват възрастния свят да изтръгне завинаги гнилия зъб на отмъщението, то напразно са и тревогите за планетата. Ще живеем екосъобразно, а около нас милиони деца без дом, деца бежанци ще вървят през чужди земи.
Автор(и): Юлиана Методиева
Навръх празника на САЩ попитах американски приятели от еврейски произход, окей ли са със страната си. Не са ли вбесени от неотдавнашните решения на Върховния съд, с които се отмени позитивната дискриминация в приема на студенти в елитните университети! Нали с това ги направи по-бели и по-азиатски и по-малко чернокожи и латиноамериканци!
Автор(и): Юлиана Методиева