Това, до което Ханс Касторп стига, изгубен и заспал в снега, „е идеята за човешкото същество“, пише по-късно Ман, „концепцията за едно бъдещо човечество, което е преминало и оцеляло през най-дълбокото познание за болестта и смъртта“.
Автор(и): Джордж Пакър
Носът му е фантастичен, подобен на клюн, а ушите му са големи и дълги, с онези гънки, които според рекламите в интернет означават, че се задава сърдечна недостатъчност. Носи деликатни синьо-бели пантофи, а дрехите му не се променят през трите дни, в които го посещавам: торбести черни панталони, поръсени от цигарена пепел, и тъмносиня риза с пагони, която му придава смътно военен вид.
Автор(и): Уайът Мейсън
Подобно на пиесите на Шекспир, класическите криминални истории продължават да живеят, безкрайно привлекателни и адаптивни за нови поколения читатели, защото чрез проблемните си сюжети те говорят за дълбоки и универсални истини.
Автор(и): Джоан Дрейтън
В новия си шпионски роман, „Езерото на сътворението“, Къшнър се опитва да разобличи занаята на самата художествена литература.
Автор(и): Александра Шварц
През последните няколко десетилетия в американската художествена литература се извърши тиха революция: Романите, признати от големите литературни награди, до голяма степен изоставиха настоящето в полза на миналото. Съвременната художествена литература никога не е била по-малко съвременна.
Автор(и): Александър Маншел
Случайностите, казват, били дребни намигвания на Госпожа Съдбата. Казвам това, защото попаднах на тази книга „случайно“. Живея далеч от България вече от много години насам и знам за нея все по-малко. Но това име, Йоанна Елми, се беше запечатало в някакво ъгълче на съзнанието ми благодарение на едно-единствено споменаване, някъде в едно от чуждестранните интервюта на Георги Господинов. Не знам защо, не търся и обяснения.
Автор(и): Златко Енев
Най-известната и влиятелна млада ирландска писателка говори за романтиката, писането за секс, феномена „Нормални хора“ и новия си роман „Интермецо“
Автор(и): Лиза Алардис
Надя Радулова чува гласове, Калин Терзийски реве, Георги Господинов представя шокиращо актуален роман за Оръжието Носталгия, а разказите на Здравка Евтимова звучат като фарсове, уестърни и приказки. Съвременната българска литература е несправедливо пренебрегвана.
Автор(и): Йорг Плат
Когато „Ню Йорк Таймс“ публикува списък със 100-те най-добри книги на века, знаехме, че ще чуем гласове на читатели, които са възмутени, покрусени или изпаднали в скръб. Как е възможно книгата на Този и Този да не е попаднала в списъка?
Едно от най-хубавите неща в работата с книги е именно това: страстта на нашите читатели. В никакъв случай не бихме Ви лишили от възможността да гласувате за собствения си списък и да изразите мнението си.
Автор(и): Екип на в. „Ню Йорк Таймс“
Гласувани от 503 романисти, автори на нехудожествена литература, поети, критици и други любители на книгите – с малко помощ от сътрудниците на The New York Times Book Review.
Автор(и): екип на в. „Ню Йорк Таймс“
Докато избраните от нас 100 най-добри книги на 21-ви век предизвикваха възхищението на критиците и печелеха награди, други книги се появяваха в новините по различен начин. Предлагаме ви тук един възможен поглед назад към някои от най-запомнящите се моменти на века – досега.
Автор(и): Тина Джордан
Опитвайки се да определя върховото постижение сред всички съвършенства на Daytripper, аз се затруднявам серизоно. В тази творба има толкова много прекрасни неща, че опитът да се издигне едно от тях над останалите изглежда младежки, задачка за деца, които не са загрижени да възприемат книгата такава, каквато е.
Автор(и): Сет Т. Хане
След позорните години на нацизма австрийската средна класа се опитва да си осигури неправдоподобна почтеност. Бернхард изучава членовете ѝ. Кога ли е разбрал, че най-добрият начин да се проникне в определен тип общество може би е да бъдеш трън в плътта му?
Автор(и): Тим Паркс
Когато става дума за художествена литература, хуморът е сериозна работа. Ако трагедията въздейства на емоциите, то остроумието въздейства на ума. „Трябва да знаеш къде е смешното“, казва писателката Шийла Хети, „а ако знаеш къде е смешното, знаеш всичко.“
Автор(и): Дуайт Гарнър, Александра Джейкъбс, Дженифър Салай
Публикуването на [романа] До август добавя изненадващ обрат към наследството му и може да предизвика въпроси за посмъртните издания, които противоречат на указанията на писателя.
Автор(и): Александра Алтер
Ясно си спомням, че писането на първия ми разказ беше изключително болезнено. Можех да пиша само нощем, а тогава нямаше тоалетни в къщите на хората – трябваше да вървиш пет, шест минути, за да намериш обществена тоалетна. За щастие, когато всички спяха, можех да изтичам до реката и да пикая в нея.
Автор(и): Ю Хуа, Майкъл Бери
През 1974 г. Филип К. Дик пише писмо до ФБР за опасността, пред която е изправена американската научна фантастика. Тази опасност е Станислав Лем. Дик предупреждава, че Лем е „абсолютен партиен функционер“ и че „вероятно е по-скоро съставен комитет, отколкото личност“, защото пише в толкова много стилове и изглежда знае толкова много различни езици.
Автор(и): Ривка Галхен
Като носител на наградите „Солженицин“, „Голямата книга“ и „Ясная поляна“, както и на номинации от шортлистите за Националната награда за бестселър и руската награда „Букър“, в очите на мнозина Евгений Водолазкин се превърна в най-значимия жив руски писател.
Автор(и): Гари Сол Морсън
Защо му е било нужно на Златко Енев да пише детска фантастика? Той е философ по образование, издател на елегантно онлайн списание за либерални теории, история и публицистика, но ето че след 2003 година издава за втори път своята Червенокоска в гората на Призраците!
Автор(и): Юлиана Методиева
Формалното образование на Фокнър със сигурност е минимално. Той отпада от гимназията още в първия гимназиален клас (родителите му изглежда не са вдигали шум) и макар че за кратко посещава университета в Мисисипи, това става само благодарение на разрешението за завръщане на военнослужещи.
Автор(и): Дж. М. Кутси
Писателката е била внимателна наблюдателка на своето време. Днес читателите биха искали да я превърнат в огледало на нашето собствено.
Автор(и): Луи Менанд
Великият Гетсби е синоним на партита, блясък и разкош – но това е само едно от многото недоразумения около книгата, които започват още с първото ѝ публикуване.
Автор(и): Хефзиба Андерсън
Макар че десетилетието на 1930-те години може да се е сторило на Бекет като години на [психически] блокаж и стерилност, в ретроспекция можем да видим, че те са били използвани от по-дълбоки сили в него, за да положат художествените и философските – а може би дори и житейските – основи на големия творчески изблик, който идва в края на 40-те и началото на 50-те години.
Автор(и): Дж. М. Кутси
Норвежкият писател [и тазгодишен носител на Нобелова награда] създава десетилетия наред странни и почитани творби. Но той все още не знае откъде идва писането.
Автор(и): Мерве Емре
Няма неутрална дума за това, което хората произвеждат поне веднъж на ден, обикновено безотказно. Не съществува дефекационен еквивалент на неутралното и безобидно „секс“.
Автор(и): Дуайт Гарнър
Необичайната кариера на Кормак Маккарти, който почина миналата седмица на 89-годишна възраст, е добре известна. Първите пет романа, публикувани в продължение на две десетилетия, му спечелват значително уважение от страна на критиката, но са комерсиални провали. В един момент всичките му книги, включително шедьовърът му от 1985 г. „Кървав меридиан“, са излезли от печат.
Автор(и): Дан Синкин
Човек бива дърпан, понякога влачен, от прозата на Феранте с интензивност, която изглежда едновременно напълно концентрирана и успокояващо разпръсната. Четенето на романите ѝ означава да усещаш, че черпиш от резервоар на споделени емоции – гняв, отвращение, съжаление, възмущение, нежност, за които по някакъв начин, тайно, си допринесъл.
Автор(и): Мерве Емре
Понастоящем, както изглежда, Джейн Остин е по-гореща от Куентин Тарантино. Но преди да се опитаме да установим какво представлява феноменът Остин, нека първо да установим какво той не представлява.
Автор(и): Мартин Еймис
Мартин Еймис беше син на трима бащи – един истински родител и двама литературни предшественици – Кингсли Еймис, Владимир Набоков и Сол Белоу.
Автор(и) Салман Рушди
Международната награда „Букър“ обявява първия си български победител
Автор(и): екип на в. „Гардиън“
След почти смъртоносното намушкване с нож и десетилетия на заплахи писателят говори за писането като акт на противопоставяне срещу смъртта.
Автор(и): Дейвид Ремник
В трилърите му от поредицата „Слау Хаус“ неудачниците спасяват положението – а между комедията и катастрофата преминава невидимо тънка граница.
Автор(и): Джил Лепор
Как да се справим с идеологията на „Ана Каренина“, „Евгений Онегин“ и други любими книги.
Автор(и): Елиф Батуман
Не е задължително героят на Мураками да завърши романа, след като е научил толкова много, още по-малко пък да се намира в състояние на съвършено щастие. Книгите на Мураками сякаш казват, че животът може и да е странен, но кошмарите свършват. Можете да намерите изгубената си котка.
Автор(и): Оливър Бъркман
Не знам кой е казал, че романистите четат чуждите романи само за да разберат как са написани. Аз вярвам, че това е вярно. Ние не се задоволяваме с тайните, разкрити на повърхността на страницата: обръщаме книгата, за да открием шевовете. По начин, невъзможен за обясняване, ние разграждаме книгата до основните ѝ части, а след това я сглобяваме отново, след като разберем тайните на собствения ѝ часовников механизъм. В книгите на Фокнър усилието е обезкуражаващо, защото той сякаш няма органична система за писане, а вместо това върви сляпо из библейската си вселена, като стадо кози, пуснати в магазин, пълен с кристал. След като е разглобил някоя негова страница, човек живее с впечатлението за останали пружини и винтове, които е невъзможно да се сглобят отново в първоначалния вид. Хемингуей, напротив, с по-малко вдъхновение, с по-малко страст и по-малко лудост, но с великолепна суровост, оставя винтовете напълно открити, както са при товарните вагони. Може би по тази причина Фокнър е писателят, който има много общо с душата ми, но Хемингуей е онзи, който има най-много общо с моя занаят – не просто заради книгите, а заради изумителното си познание за аспекта на занаятчийството в науката на писането.
Автор(и): Габриел Гарсия Маркес