Разминаването между MAGA и технологичната десница има дълбоки философски корени. Политическият теоретик Патрик Дийнън, в книгата си „Смяна на режима“, прави наблюдение за американската десница, което е очевидно вярно от десетилетия – че през по-голямата част от модерната история тя всъщност не е била консервативно движение.
Автор(и): Джеймс Поуг
Още през 90-те години журналистът Майкъл С. Малон отправя предупреждения за зараждащия се „технофашизъм“, описвайки „IQ-фанатизма“ в технологичния сектор и готовността на хората да тласкат дигиталната революция напред, „изхвърляйки слабите и наранените по пътя“. Но днес американският технофашизъм вече не е философска абстракция. Той е реална управленска програма, която тества границите на Конституцията
Автор(и): Кайл Чайка
През последното десетилетие по всяко време са били в сила приблизително тридесет едновременно действащи извънредни положения. Десетки изпълнителни заповеди и множество други директиви и регулации произлизат от тези извънредни положения – и всички те създават правомощия, които биха били невъзможни в нормалното състояние на нещата, което става все по-илюзорно.
Автор(и): Маша Гесен
И всъщност в това е най-страшното: не че някой има либерални възгледи, а друг консервативни, а че все повече едната страна не вижда никакъв проблем в това да дехуманизира, потисне, изтрие и изтреби другата, за да докаже правотата си. Не за да информира. Не за да постигне консенсус в името на общото добро. А за да спечели войната.
Автор(и): Йоанна Елми
Позоваването на Холокоста, за да се контролира критиката срещу Израел, е далеч от Erinnerungskultur, или културата на паметта, която много международни наблюдатели някога възхваляваха като образцова форма на справяне с миналото. Дори философката Сюзън Неймън, която преди пет години написа книга, в която възхваляваше културата на паметта в Германия като модел за Съединените щати, сега смята, че тя се е „развалила“.
Автор(и): Ханс Кунднани
„Черната книга на комунизма“ има огромно влияние и е продадена в милиони екземпляри след публикуването ѝ през 1997 г. Въпреки това някои от драматичните твърдения на нейния редактор Стефан Куртоа са отхвърлени дори от собствените му сътрудници при излизането на книгата.
Автор(и): Стефан Гужвица
Айхман в Йерусалим продължава да привлича нови читатели и тълкуватели също и в Европа. В Израел, където Холокостът дълго време се разглежда просто като кулминация на една дълга непрекъсната линия на антисемитизъм, от фараона и Навуходоносор до Хитлер и Арафат – Давид Бен-Гурион, архитектът на показния процес от 1960 г., иска да бъде така – нарастващият интерес на младите хора към тази книга предполага търсене на различна гледна точка.
Автор(и): Амос Елон
Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през 2024 г. идва в момент на сътресения за световната демокрация. Това беше година, белязана от почти всеобщ отпор срещу действащите лидери от страна на гласоподавателите, очевидно нетърпеливи да изразят гнева си към статуквото. Изглежда, че това е и епоха, в която либерализмът е в отстъпление, ако не и в криза.
Автор(и): Франсис Фукуяма
„Намираме се в късен републикански период“, казва Джей Ди Ванс, с което напомня за разпространеното мнение на Новата десница, че Америка е Рим, който очаква своя Цезар. „Ако искаме да се противопоставим на това, ще трябва да станем доста диви и да отидем в посоки, които сега са неприятни за много консерватори.“
Автор(и): Джеймс Поуг
Доналд Тръмп може и да е следващият президент, но човекът, който определи изборите през 2024 г., никога не е бил дори кандидат. Стократният милиардер Елон Мъск почти закри правителството на САЩ чрез X пост, преди още Тръмп – зад когото Мъск хвърли пълната си подкрепа – да е встъпил в длъжност. Не е ясно как политическата система може да се адаптира към такава фигура.
Автор(и): Витория Елиът
Демократите често са описвали латиноамериканците като „решителни“, когато подкрепят либерални кандидати, и „незначителни“, когато не ги подкрепят.
Автор(и): Джералдо Кадава
Разгромната победа на Доналд Тръмп и Републиканската партия във вторник вечерта ще доведе до сериозни промени във важни политически области – от имиграцията до Украйна. Но значението на изборите се простира далеч отвъд тези конкретни въпроси и представлява решително отхвърляне от страна на американските избиратели на либерализма и на особения начин, по който се е развило разбирането за „свободно общество“ от 80-те години насам.
Автор(и): Франсис Фукуяма
„Всички бяхме подготвени за нещо от рода на ‚Толкова е тъжно, че ще трябва да откажем на дядо ключовете за колата‘.“ Не бяхме подготвени за сценария, при който се опитвате да вземете ключовете от дядо, а той насочва към главата ви пистолет“
Автор(и): Андрю Маранц
Изборният прогностик обсъжда 2024 г. и какво могат да научат политиците от комарджиите.
Автор(и): Нейт Силвър, Езра Клайн
Уникален ли е бил Холокостът и ако е така, какво можем да научим от него? Спазено ли е обещанието да се предотврати повторение на геноцида, и ако не, защо? Може ли масовото убийство на евреите да послужи като ръководство за народите по света и по какъв начин?
Автор(и): Омер Бартов
Трудността, която Байдън създаде, се състои в това, че в една партия, която на някакво ниво иска да се аргументира, че е партията на нормалните, компетентни хора, които ще назначават на постове нормални, компетентни хора и ще вършат нормална, компетентна работа – именно този Джо Байдън започна да изглежда необичаен за избирателите.
Автор(и): Айзък Чотинер, Езра Клайн
Ако има нещо, в което съм сигурен, след като съм живял толкова дълго, то е, че хората рано или късно започват да се бунтуват срещу унификацията и опитите за глобални решения от всякакъв вид.
Автор(и): Нейтън Гарделс
Никъде другаде провалът на подхода „война срещу всичко“ не се илюстрира толкова добре, колкото в борбата срещу миграцията.
Автор(и): Рубен Андершон и Дейвид Кийн
За повечето хора извън Запада, чийто първичен опит с европейската цивилизация е бил да бъдат брутално колонизирани от нейните представители, Холокостът не изглежда като безпрецедентно зверство. Така че, когато израелските лидери сравняват Хамас с нацистите, а израелските дипломати носят жълти звезди в ООН, аудиторията им е почти изцяло западна.
Автор(и): Панкадж Мишра
Съдебни дела. Нелицензирани магазини. Корпорации, които се опитват да излязат на пазара. Неуредиците при въвеждането на един закон, който се опитва да осигури социална справедливост с помощта на марихуаната.
Автор(и): Джия Толентино
Използвайки тридесет и двутонен сейф от швейцарска банка, в който държи уникални творби на Пикасо, Рембранд и Уорхол, Андрей Молодкин казва, че ще ги унищожи, ако основателят на Уикилийкс умре в затвора.
Автор(и): Надя Биърд
На сутринта, когато законът за „чуждестранните агенти“ влезе в сила, на централите на неправителствените организации в Москва се появиха графити с надпис „Чуждестранен агент на САЩ“. Една от мишените беше „Мемориал“ – хранилище на материали за историята на Русия през ХХ век.
Автор(и): Тимъти Снайдър
Всяка медийна революция в историята е предизвиквала морална паника: за печатарската преса се твърди, че е предизвикала религиозни войни; радиото даде на света Адолф Хитлер; телевизията създаде възможността за маккартизъм.
Автор(и): Ян-Вернер Мюлер
Черил Шарп, 47-годишна продавачка, която беше сред многото граждани на щата Айова, неуспели да влязат на изпълнения до краен предел митинг на Тръмп миналия месец, звучеше доста уверено, когато я попитах дали знае защо Доналд Тръмп е толкова привлекателен за много избиратели.
Автор(и): Зейнеп Туфекчи
Ционизмът вероятно е най-съвършеният израз на европейската политическа модерност в колониален контекст. Той е едновременно продукт на потисничеството на евреите в условията на европейската модерност и ревностно въплъщение на европейската модерност в колониални условия.
Автор(и): Махмуд Мамдани
В така наречения „Глобален юг“ и в това, което свободно наричам „останалият свят“, няма усещане за САЩ като добродетелна държава. Широко разпространени са схващанията за американската гордост и лицемерие.
Автор(и): Фиона Хил
Всъщност сравненията на кризата, която се разгръща в Израел и Палестина, с нацизма и Холокоста – най-вече когато идват от политически лидери и други, които могат да влияят на общественото мнение – са интелектуален и морален провал.
Автор(и): Група експертни изследователи по въпросите на Холокоста
В статията си „Америка и руското бъдеще“, публикувана през 1951 г. във Foreign Affairs, американският дипломат Джордж Ф. Кенан разглежда психологическите сили, които формират съветската система. „Никоя управляваща група не обича да признава, че може да управлява народа си само като го смята и третира като престъпник“, пише той. „Поради тази причина винаги има тенденция да се оправдава вътрешното потисничество, като се посочва застрашителното беззаконие на външния свят.“
Автор(и): Андрей Колесников
Революционните автократи и техните наследници представляват едно от най-мощните предизвикателства пред международния ред днес. Решението на Путин да нахлуе в Украйна въпреки тесните връзки на Русия с Европа показва, че икономическите връзки и общите материални интереси не са достатъчни за запазване на либералния световен ред.
Автор(и): Лукан Ахмад Уей
И за двамата писатели истината е не толкова метафизичен въпрос, колкото отношение. Техните романи се въртят около цикличното, всекидневно преживяване на света, по-скоро в света на нещата, отколкото онзи на идеите.
Автор(и): Уилям Фиър
Какво следва след времето на постмодерния декаданс, или края на епохата на Вожда Спасител? – този въпрос ме вълнува особено много и ще се опитам да гадая.
Автор(и): Самуел Леви
Нито една от многобройните и твърде възхвалявани институции, които в древните републики ограничават личната свобода, не е приемлива в модерните времена.
Автор(и): Бенжамен Констан
Колкото и да е трудно, не можем да пренебрегнем задачата да работим за насърчаването на патриотизма: за да оцелее и да процъфти, политическата свобода се нуждае от граждански добродетели, т.е. от граждани, способни да се ангажират с общото благо, да се изправят в защита на общата свобода и права.
Автор(и): Маурицио Вироли
Ако националистическият партикуларизъм е по-познатият калъп, в който се вливат повечето човешки същества, то ще трябва да се научим не само как да го разбираме, но и кога и по какви критерии да насърчаваме или ограничаваме неговите стремежи.
Автор(и): Тони Джуд
Да се търси причината за ескалацията на „руската напористост“ в разширяването на НАТО е, простете директността ми, просто още един вариант на нашенското „кой ми сра в гащите?“
Автор(и): Златко Енев