Както винаги, сайтът е оформен по начин, който прави ползването му максимално удобно на всякакви устройства и екрани, особено на телефони и таблети. В последния случай това означава, че помощните елементи като търсачки, списък на последните коментари, указател на новите текстове и пр., са видими САМО ако гледате сайта в landscape format, тоест в хоризонтално положение. На телефона ви „ЛП“ е преди всичко сборник от хубави текстове, без много финтифлюшки. Надявам се това да ви хареса.
И така, нека започнем с очевидното: самата външност на сайта, образът, с който той ви посреща, беше изчистен и модернизиран, в духа на съвременния вестникарски и новинарски стил, при който основната задача е да се направи възможно най-достъпно необозримото количество информации, с които всеки подобен сайт ви конфронтира. Общо взето, идеята зад оформлението на ЛП е сравнително проста: списанието ви предлага материали, подредени под пет основни категории („Дискусии“, „Изкуство“, „Изгледи“, „Драскулки“ и „Видрица“), с други пет или шест под-категории, които позволяват да се предложат сравнително точни и специфично съдържания, в зависимост от читателските вкусове.
Всяка от тези категории се разпознава на сайта по водещата голямоформатна снимка (или логого на „ЛП“, ако такава липсва). Вдясно от водещия материал следват други шест, подбрани сред текстовете от същия отдел. В дизайнерската идея на сайта това се нарича „водещ блок“. За да се разнообрази дизайна, а и за да се представи малко по-специфично съдържание, между всеки от водещите блокове са поместени други, по-малки. Те съдържат различни рубрики, които са по-конкретни от основните пет, а именно: „България“, „Свят“, „Култура, Политика“, „Кино, Театър, TV“, „Литература, Музика“, „Бизнес“, „Технологии“, „Наука“, плюс две, които са напълно нови – „Видеогалерия“ и „Фотоалбуми“.
Дотук всичко е сравнително рутинно и познато от безброй много други сайтове в Интернет. Голямото нововъведение при „ЛП“ е, че в този дизайн напълно се отхвърля идеята за представяне на съдържанията по обичайния принцип на новост.
В замяна на това тук ви предлагам идея, която е колкото радикална, толкова и абсолютно проста: текстовете, които се появяват на началната страница на сайта, са подбрани по абсолютно случаен принцип и обхващат цялото му съдържание, от ден първи досега. Основанието за това е, че „ЛП“ НЕ Е новинарски сайт и по принцип няма особено голямо значение кога точно е издаден един или друг текст, стига да е достатъчно добър, разбира се. Това е място, на което идвате не за да се информирате, а за да прочетете нещо хубаво и задълбочено. Нещо, което ще ви спохожда за определено време и което няма да забравите 15 минути след като сте го прочели.
При всяко обновяване на страницата текстовете биват заменени от други, подбрани също толкова случайно – някъде около 50 текста при всяко хвърляне на заровете. Ефектът е невероятно интригуващ и завладяващ, поне за самия мен. След повече от 17 години работа и над 4500 публикувани текста дори и за самия мен често се появяват съдържания, които съм забравили или напълно, или до голяма степен, така че усещането е като от среща със стари приятели, които не сте виждали от няколко вечности насам. Опитайте сами, уверявам ви, че ще се почувствате силно изненадани от неочакваното удоволствие на това изживяване!
Разбира се, винаги може да се разбере само с един поглед кои точно са най-новите (или най-много четени, най-много коментирани в последно време) материали. Тази информация се намира по средата на страницата (от дясната страна). Така че, ако сте дошли за да видите какво ново има в „ЛП“, това е мястото, към което трябва да погледнете.
Един дребен, но важен детайл, който лесно може да убегне, е, че всяко от заглавията на отделните блокове е и линк към страница, на която могат да се намерят всички текстове от съответната категория. За хора, които са се почувствали внезапно заинтересувани, това може да се окаже сравнително важна възможност, надявам се. Заглавията-линкове се разпознават по това, че са подчертани.
Двете нови рубрики, които се появиха в хода на работата, са „Видеогалерия“ и „Фотоалбуми“. В тях ще намерите сравнително голямо разнообразие от видеоклипове на класически и съвременни разкази, прочетени от моя милост за всички, които имат нужда от нещо подобно, преди или след заспиване ?. А фотоалбумите говорят сами за себе си, надявам се.
Под менюто „Библиотека“ ще намерите нашата малка, но подбрана колекция от електронни книги и, на първо място, цялото съдържание на списанието до 2020 г., подредено в удобни електронни томчета, които можете да четете на компютри, таблети или четци за електронни книги.
Друго важно нововъведение, за по-технически настроените читатели, е възможността за RSS-абонаменти от най-различни видове, като се започне с всички статии на сайта и се свърши с конкретни подразделения според категориите и отделите, които изброих по-горе. Ако не сте чували за RSS не се смущавайте, всичко е пределно просто и може да бъде научено в рамките на пет минути, след прочитането на една или две странички с указания. Например ето тук
Last but not least: Архивът на списанието беше преработен основно и сега ви предоставя различни възможности за търсене и сортиране, които го правят истински полезен, както може да се види на картинката по-долу.
Това, в общи линии, са всички или повечето нови неща, за които се сещам в момента. Отне ми няколко седмици да ги реализирам и най-вероятно ще ми се наложи да го направя отново много скоро, просто защото технологиите, с които работя, са на път да извършат голям технологичен скок, тоест за нашего братя няма особено голям избор – или плуваш, или потъваш, това са двете принципни възможности.
А дотогава ви желая само възможно най-хубави мигове и преживявания тук, на сайта за свободни хора и свободни идеи (доколкото това е възможно на едно място, където касите все още си остават най-вече празни, както казваше големият Емир Кустурица).
Но ние не сме от хората, които се оставят да бъдат отчаяни лесно, нали така?
Бъдете живи и подвижни!
Берлин, август 2022