От същия автор

Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

Pin It

 

2024 12 Bleeding Heart

 

Не знам колко души си спомнят за сирийчето Алян, намерено удавено на морския бряг. Не беше супер отдавна. Тогава светът се разплака при вида на обувчиците му и телцето свито безжизнено на пясъка. Такова всеобщо трогване се забелязва все по-малко. Освен ако медиите не припомнят системно темата.

Шапка свалям на вестник 24 часа за фокусирането върху живота и страданията на търсещите убежище! Такива текстове са очевидно несимпатични и дори дразнещи всеки, който е жаден за покой от кахърна журналистика. Вчера например вестникът публикува данни, разбиващи съботния комфорт. За разлика от подхода на същите такива данни при академичната общност в луксозния НБУ. Там се подготвя фанфарна конференция като как живеят мигрантите у нас. Веднага става ясна колосално различната интерпретация на тези тегави факти. На гърба си изпитах двуличието на университетски кръгове, препитаващи се с уж правене на сериозна наука за миграцията.

Но по реда си.

Представете си, един малък бежанец, отдалечил се от заветната турско-българска граница. Зима е, детето е гладно и уплашено. Няма представа къде отива, макар че са му казали да върви в някаква посока дето уж щяло да намери покрив и хляб. Гористата местност е като от филм на ужасите. Стръмно, кално, тъмнината е бездънна. Краката на детето се преплитат, диша тежко, разплаква се, после си дава кураж, но понеже не се случва нищо добро, пак се разплаква. Няма вече сили и надежда – и умира. „Починало е от изтощение и измръзване“, се описва в доклад по случая.

Сега си представете другия случай. Не е в гора, а в столицата ни. Две момчета по на 17 години вървят по улица в квартал Красна поляна. Някой стреля по тях в гръб. Едното момче е убито. Сирийско момче. Бягало е от войната в страната, където джихадистите на Ал Кайда и милициите на Башар Асад воюват над 10 години (тази нощ Асад избяга от Дамаск, дим да го няма, а бунтовните групи късат портрета му и вандалстват от сърце). Кой го застрелва в София не е ясно. Подозрения всякакви. Може да са трафиканти на мигранти. Може да са шпицкомандите на Расате, не се разбира. В съответния доклад цари несигурност и за тази детска смърт.

И накрая, представете си, че сте дете от бежанския лагер в Харманли. Лагерът от много време се е превърнал в другото сърце на града. За малките мигранти това е мястото и времето на погубеното им детство. Един от тези малки хора отива заедно с по-големи от него да поплува в река Марица. Плуват. Весело е. После течението задърпва надолу най-неможещия и реката го поглъща като гладен хищник. Толкова е писано и за тази детска смърт в статията „Три деца бежанци са починали в България през 2023 – застреляно, удавено и замръзнало в гора“.


Small Ad GF 1

А в частния университет и неговата проектирана конференция за мигрантите се готвят да говорят дълго и помпозно. Когато им предложих тема за ксенофобското отношение към хората, търсещи покрив в София и страната, отговориха „ами, не, не става. Трябва да пишем вдъхновено за миграцията!“ А иначе, „сърцето ни боли за тези хора, бежанците“…

Каквато е масата от безразлични хора в обществото, такъв е и университетът. Хуманни, ангажирани, но с мярка, за да не си разваляме настроението.

 

Юлиана Методиева е журналистка, изследователка на малцинствата. Съ-основателка на БХК (1992). Била е главна редакторка на в. „1000 дни“ (1991-1993), на сп. „Обектив“ (1994-2013), а от 2014 досега издава сайта за човешки права Маргиналия. Авторка е на книга посветена на нетрадиционните вероизповедания „Не стреляйте по Дейвид Кореш“ (1993), както и на книгата за масовите уволнения в БНР „Между микрофона и властта“ (2001), сценаристка е на документалния филм „Те, другите“ (1998).

Pin It

Прочетете още...