От редакцията: Както заглавието подсказва, тук са представени двадесетте най-четени текстове от „Либерален преглед“ за миналата година. В случай,че сте пропуснали нещо, тук можете да го намерите отново.
20. Златко Енев – „За какво говорим всъщност, когато говорим за патриотизъм?“ (Прочит в YouTube)
Че България е изправена пред „цивилизационен избор“ е фраза, която се е превърнала в нещо като модерна мантра, доколкото мога да разбера от разстояние. Но съдържанието на самия избор, онова, което трябва да се избира, рядко става обект на някакъв по-прецизен и ясен разговор.
Автор(и): Златко Енев
19. Алтернативната пощенска система на Балканите: Разказ на един куриер по неволя
Навсякъде в бивша Югославия войната в Босна създаде граници, които прекъснаха семействата, приятелствата и всички други видове взаимоотношения; това беше последвано от постоянно разпадане на инфраструктурата – пътища, транспортни маршрути, автобусни линии, пощенски услуги. Сякаш някой искаше да се увери, че всички сме далеч един от друг, в нашите оградени и все по-хомогенни етнически общности.
Автор(и): Илир Гаши
18. За невидимата граница между изкуството и кича, или: 800 вариации по една картина на Салвадор Дали
Темата, с която ми се ще да ви занимая днес е колкото вечна, толкова и напористо-актуална: възможно ли е, особено в нашето време на изображения, генерирани с едно натискане на копче, да се прокарва сравнително ясна граница между изкуството и кича?
Автор(и): Златко Енев
17. Войната на Лудвиг Витгенщайн срещу философията
Роден е в патрицианско виенско семейство, син на най-богатия индустриалец в Хабсбургската империя, Карл Витгенщайн. Баща му е приказно богат стоманодобивен магнат и мошеник от висока класа, а цялото семейство е кипящ котел от психосоматични разстройства.
Автор(и): Тери Игълтън
16. Бунтът на Пригожин, съдбата на Путин и бъдещето на Русия
Вчера Евгений Пригожин, лидерът на наемническата организация „Вагнер“, започна бунт срещу руската армия и пряко предизвикателство към управлението на руския президент Владимир Путин. От днес следобед изглежда, че той поне временно е спрял това, което изглеждаше като поход към Москва.
Автор(и): Стивън Коткин, екип на сп. „Foreign Affairs“
15. Как може да завърши войната в Украйна
Ако погледнете резултата от войната между Северна и Южна Корея, той е ужасен. В същото време това беше резултат, който позволи на Южна Корея да процъфтява. И ако има Украйна, колкото и да е голяма част от нея, която може да процъфтява като член на Европейския съюз и която може да има някакъв вид гаранция за сигурност – това би било победа във войната.
Автор(и): Стивън Коткин, Дейвид Ремник
14. Оруел, Камю и истината
И за двамата писатели истината е не толкова метафизичен въпрос, колкото отношение. Техните романи се въртят около цикличното, всекидневно преживяване на света, по-скоро в света на нещата, отколкото онзи на идеите.
Автор(и): Уилям Фиър
13. Трябва ли Западът да заплашва режима на Путин заради Украйна?
Заплахата от смяна на режима в Русия – да се принуди Путин да сключи примирие, за да запази режима си, или да се насърчат други да го направят – е един от начините да се насочи Украйна по пътя към мира.
Автор(и): Стивън Коткин, Дейвид Ремник
12. Международната награда „Букър“ обяви първия си български победител
11. За жестокостта на „невинните“
В пернишкото училище вчера са били момче като Румен. Тийнейджър със СОП. Момичето му удря шамари, а той плаче. Тя не спира, пробва колко ще издържи. Шамар – още един шамар, а той продължава да плаче. Дори не ѝ се моли да спре.
Автор(и): Юлиана Методиева
10. Всички обичаме да четем. Защо толкова се страхуваме от четенето?
Много от революционните правителства на ХХ век започват с програми за насърчаване на масовата грамотност, а след това, веднага щом те постигат успех, се заемат със забрана на книгите, затваряне на писатели и замяна на литературата с пропаганда.
Автор(и): А. О. Скот
9. Миналото никога не си отива. То дори не е минало
Млади колеги от Факултета по журналистика нерядко се жалват от човешките качества на немалко от преподавателите в отделните катедри. От хора пред пенсия и бивши ченгета на ДС не можело да се диша.
Автор(и): Юлиана Методиева
8. „Заблудата на европоцентризма“: митовете, заложени в основата на европейската идентичност
Разглеждането на европейската идентичност като вид регионализъм ни позволява да мислим по-ясно за различните ѝ версии в историята по начин, подобен на онзи, който използваме, когато правим разлика между различните видове национализми.
Автор(и): Ханс Кундани
7. Българският комунизъм: пътят към властта (1934-1944) – част 3
ГЛАВА ТРЕТА: Прочистването на лявата опозиция
Сред заинтересованите страни няма почти никакви съмнения, че Старата гвардия ще съсредоточи енергията си в опит да си възвърне изгубените позиции. В края на краищата такова е неписаното правило на фракционизма и тайната война сред политическите организации като цяло – и на комунистическите партии в частност.
Автор(и): Нисан Орен
6. Германия и германците
Тази вечер ще ви говоря за Германия и германците – смело начинание, не само защото темата е толкова сложна, толкова разнообразна, толкова неизчерпаема, но и с оглед на страстите, които я заобикалят днес.
Автор(и): Томас Ман
5. Непознатият Фройд
Фройд е поставил началото на псевдонаука – т.е. номинално научно начинание, което е толкова погрешно в основата си, че не може да си позволи да подложи хипотезите си на безпристрастна партньорска проверка от страна на широката общност, а вместо това трябва да прибягва до уговорки, които изключват всякаква възможност за опровержение.
Автор(и): Фредерик К. Крюс
4. Неблагодарният бежанец: „Нямаме дълг за връщане“
През 1994 г., когато бях на 15, станахме американски граждани. Изпитах облекчение, радост и искрена благодарност. Присъствахме на церемония по даване на гражданство на футболното игрище в кампуса на местния колеж. Беше четвърти юли и десетки други нови граждани щяха да положат клетва заедно с нас.
Автор(и): Дина Найери
3. Патриотизъм и национализъм
Колкото и да е трудно, не можем да пренебрегнем задачата да работим за насърчаването на патриотизма: за да оцелее и да процъфти, политическата свобода се нуждае от граждански добродетели, т.е. от граждани, способни да се ангажират с общото благо, да се изправят в защита на общата свобода и права.
Автор(и): Маурицио Вироли
2. Препрочитайки руската класика в сянката на войната в Украйна
Как да се справим с идеологията на „Ана Каренина“, „Евгений Онегин“ и други любими книги.
Автор(и): Елиф Батуман
1. Нощен автобус от Истанбул
Сепнато отварям очи при поредния завой на автобуса. Вън съвсем е притъмняло. Откога сме запътували, а този град не свършва и не свършва. Квартали, квартали, паркове, блокове, молове, автостради и пак квартали. И хора, хора. Вече си мисля, че всичко до Бургас е застроено и Истанбул няма свършване. Над главата ми примигват две топли кафяви очи. Съседката по място в автобуса.
Автор(и): Евдокия Борисова