След като руските войски навлязоха дълбоко в Украйна, бомбардираха Харков, Киев и други градове, а безпрецедентната вълна от западни санкции доведе до рекордно нисък курс на рублата, за всеки от нас е трудно да откъсне очи от новините. Но историческите течения, довели до тази криза, са дълбоки и сложни и се разбират по коренно различен начин в Москва и Киев.
Вратата на Европа: История на Украйна от Сергей Плохий е чудесно място, откъдето да започнете да се запознавате с предисторията на кризата. Тя разказва историята на тази голяма, но по-малко позната страна без московското пристрастие, от което много от нас, рускоговорящите, отдавна се опитват да се освободят. Книгата е научна и обмислена, но написана леко и подплатена с анекдоти.
Ако искате да разберете как твърденията на Путин, че денацифицира Украйна, както и настояването му, че те всъщност искат да бъдат руснаци, са толкова обидни за обикновените украинци, е важно да прочетете за опита на страната през първата половина на ХХ век, когато и болшевиките, и нацистите вилнеят по равнинния ѝ терен, убивайки милиони и милиони хора. Кървави поля: Европа между Хитлер и Сталин от Тимъти Снайдър е нещо рядко срещано – историческа книга, която ви кара да преосмислите напълно това, което сте смятали, че знаете.
Историята на Русия е по-известна на Запад от тази на Украйна, но какво да кажем за онази на Владимир Путин, който е скрил много от подробностите на собствената си кариера? Основната книга за разбиране на руския президент е Хората на Путин: Как КГБ си върна Русия и после се зае със Запада от Катрин Белтън, която започва с времето, когато той е бил в администрацията в Санкт Петербург, и след това разказва за това как е изградил мафиотска държава с ядрени оръжия, подчинявайки както съюзниците, така и съперниците си.
Ако искате да разберете защо Путин отдавна е толкова популярен, е полезно да знаете каква е била Русия преди той да дойде на власт и как малка група олигарси е станала собственик на всички най-ценни ресурси на страната в период на хаос и мизерия. Най-добрата книга по този въпрос е Разпродажбата на века: Тайната история на втората руска революция от Кристия Фрийланд, която е работила като журналистка в Москва, а сега е заместник министър-председателка на Канада.
Ключовото оръжие, което Кремъл на Путин използва, за да разклати – макар и нестабилната и несъвършена – демокрация, израснала в Русия през 1990-те години, е контролът му върху пресата. Никой не е писал за това по-добре от родения в Киев Пьотър Померанцев в Нищо в тази книга не е вярно, но всичко е точно така – забавен, но ужасяващ разказ за собствената му кариера в руските медии.
Джошуа Яфа е свършил фантастична работа, като е изследвал как обикновените хора се ориентират в системата, изградена от Путин, в Между два огъня: Истината, амбицията и компромисът в Путинова Русия.
Но Западът съвсем не е безгрешен в подкрепата си за корумпираните системи, които поразиха както Русия, така и Украйна (гневът срещу които доведе до революцията в Киев през 2014 г.). За да разберете как клептокрацията е била активирана от западните столици и най-вече от Лондон, прочетете Клептопия от Том Бърджис. Олигарсите и от двете страни наемат западни адвокати, счетоводители и мениджъри, за да скрият парите, които са откраднали, след което ги харчат за имоти, луксозни стоки, изящно изкуство и др.
Всички тези книги ще ви помогнат да разберете откъде дойде тази криза, но никоя от тях няма да предизвика дълбокия шок, който украинците и руснаците изпитват при избухването на войната между техните народи. Има много паметници на общата им култура, но моят любим е колекцията ми от разкази на Николай Гогол. Израснал в Украйна, открит в Русия, обожаван и в двете страни, Гогол пресъздава абсурда на живота в условията на самодържавие по-добре от всеки друг.
Трудно е да прекараш известно време в Киев, без да се влюбиш в него. Местоположението на града, разположен на хълм над Днепър, е необикновено. А жителите му, със своята дълбоко вкоренена и очевидно неосъзната двуезичност и абсурдно чувство за хумор, имат уникална собствена култура. Само в Киев могат да свалят клептократ, а след това да изложат вулгарната му плячка в музея на изкуствата като завладяващо концептуално изкуство. Не знам книга, която да отразява идеално чудото на украинската столица, но Законът на охлюва на Андрей Курков, великолепно странен роман за пингвин, нает да ходи на погребения на мафията, за първи път ме запозна с нея и за това я обожавам.