1. Танцуващият дом, Прага, Чехия
Проектиран е от чешкия архитект Владо Милунич заедно с американския му колега Дранк Гери. Намира се в центъра на Прага, на брега на Вълтава. Удивителната сграда е получила названието „Джинджър и Фред“, в чест на двойката прочути актьори и танцьори. Първоначално е била замислена като художествена галерия, но по-късно е закупена от финансова компания.
Getty Images/Hemera Marek Slusarczyk
Getty Images/iStockphoto Michael Palis Nationale-Nederlanden building / Creative Commons
2. Домът на мехурите, Кан, Франция
Домът на мехурите или Palais Bulles е разположен на скалите на Лазурния бряг във Франция. Построене е през 1989 и е закупен от модния дизайнер Пиер Карден. Сградата често се дава под наем за пищни партита или фотосесии.
Flickr: morberg / Creative Commons
Flickr: jpmm / Creative Commons Flickr: jpmm / Creative Commons
3. Преработвателна станция за смет, Виена, Австрия
Благодарение на необичайните си форми и цветове, тази сметопреработвателна станция, проектирана от художника-архитект Фрийденсрайх Хундертвасер, изпълнява важни функции като център аз ефективно преработване на градски отпадъци, а също генератор на отопление и гореща вода.
Flickr: loungerie / Creative Commons
Flickr: nacaseven / Creative Commons Flickr: vizzzual-dot-com / Creative Commons
4. Кривата къщичка, Сопот, Полша
„Кривата къщичка“ е търговски център в полския град Сопот. Зданието е проектирано от архитектите Шотински и Залески, които са се вдъхновили от рисунки от детски книжки.
Flickr: iks_berto / Creative Commons
Flickr: fakeplasticgirl / Creative Commons Flickr: brocha / Creative Commons
5. Горската спирала, Дармщад, Германия
Това здание, създадено под формата на спирала в цветовете на дъгата, всъщност е жилищен комплекс в немския град Дармщад. Покривът на сградата е покрит с трева, дървета и храсти, а някои дървета даже се подават от прозорците му. Между другото, всеки от прозорците в тази сграда – повече от 1,000 на брой – е напълно уникален и различен от всички останали.
Getty Images/iStockphoto Antonio DeCristofaro
Flickr: joachim_s_mueller / Creative Commons Flickr: kuemmi / Creative Commons
6. Хотел Ханг Нга, Далат, Виетнам
Наричан още „Crazy House“, хотелът Ханг Нга във виетнамския град Далат е построен по проект на архитекта Данг Виет Нга,. Всяка от стаите в хотела е оформена по уникален начин, а цялостното излъчване на сградата е за меко преливане в окръжаващата среда.
Flickr: 54823434@N00 / Creative Commons
Flickr: magtravels / Creative Commons Flickr: peregrinari / Creative Commons
7. Casa Milà, Барселона, Испания
Широко известен под името La Pedrera (каменна кариера), този шедьовър на архитектурата е творение на Антонио Гаудѝ, построен в любимия му град Барселона. Сградата, носеща някои от ключовите елементи на архитектурния модернизъм, е част от Световното културно наследство (ЮНЕСКО, 1984).
Getty Images/iStockphoto Dreef
Getty Images/iStockphoto David Pereiras Villagrá Getty Images/iStockphoto Elzbieta Sekowska
8. Хотел „Вдъхновение“ (Hotel Galéria Spirit), Братислава, Словакия
Това, което изглежда като някакъв пъстроцветен взрив на съвременното изкуство, всъщност е хотелът „Galéria Spirit“ в Братислава, столицата на Словакия. Удивителната сграда е разположена на границата с Австрия, недалеч от Стария град в Братислава, и се различава решително от останалите сгради в града.
Flickr: theodevil / Creative Commons
Flickr: jihem / Creative Commons Flickr: look-closer / Creative Commons
9. Преобърнатата къща, Шимбарк, Полша
Проект на полския бизнесмен Даниел Чипевски, Преобърнатата къща първоначално е трябвало да изпълнява функциите на арт-обект, отразяващ чувството за неувереност, настъпило след края на комунистическата ера. Посетителите могат да влизат вътре и да се разхождат из преобърнатите му стаи, макар че мнозина намират подобен опит доста дезориентиращ за възприятията.
Flickr: emanchado / Creative Commons
Flickr: iks_berto / Creative Commons Flickr: iks_berto / Creative Commons
10. Идеалният дворец, Отерив, Франция
Идеалният дворец е замислен и създаден от Фердинанд Шевал, селски пощальон от Франция. Строителството е започнало през 1879, но не е завършено да 1912, 33 години по-късно. В края на 1960-те години министърът на културата на Франция обявява двореца за исторически паметник.
Flickr: misterdi / Creative Commons
Flickr: misterdi / Creative Commons Flickr: mr850 / Creative Commons
11. Музеят Гугенхайм, Билбао, Испания
Музеят Гугенхайм в Билбао, построен по проект на архитекта Франк Гери е един от най-известните примери за съвременна архитектура. Вълнистата му фасада се оказва толкова сложна за реализиране, че на Гери се налага да използва за целта програма, първоначално създадена за аерокосмическата индустрия.
AFP / Getty Images RAFA RIVAS
Flickr: red_one / Creative Commons Flickr: mdmags / Creative Commons
12. Павилион на Арагон, Сарагоса, Испания
Този павилион е бил предназначен за представяне на испанската провинция Арагон, в която се намира градът Сарагоса, на международното изложение от 2008 г. Основната конструкция се държи на три масивни стълба, оставяйки пространството под зданието открито за използване като просторен площад и дори зала за конференции. Предполага се, че фасадата на сградата трябва да предизвиква асоциациис плетена кошница.
Flickr: 10352740@N03 / Creative Commons
Flickr: 10352740@N03 / Creative Commons Flickr: alma81 / Creative Commons
13. Хотел Маркес-де-Рискал, Элсиего, Испания
Друг испански архитектурен обект, поредно създание на архитекта Фран Гери, разтърсващо въображението. Откритият през 2006 г. хотел Маркес-де-Рискал притежава всички характерни елементи на дизайна на Гери, включително извити метални панели, украсяващи външните повърхности на зданието, а също и множество от различни наклонени и зигзагообразни плоскости. Тази сграда е помогнала за утвърждаването на тази испанска област като важна туристическа дестинация за любителите на виното.
Flickr: happyfamousartists / Creative Commons
Flickr: annalibera / Creative Commons Flickr: happyfamousartists / Creative Commons
14. Универсален магазин Селфридж, Бирмингам, Англия
Проектиран от английската фирма Future Systems, Бирмингамският филиал на Селфридж е покрит с 15,00 блестящи алуминиеви дискове, придаващи на сградата извънземен вид и блясък.
Getty Images/iStockphoto lloyd-horgan
Getty Images/iStockphoto tupungato Flickr: munstisue / Creative Commons
15. Сграда на телевизия Фуджи, Токио, Япония
Макар че цялата сграда някак напомня на творение от детски конструктор, дизайнът на сградата Фуджи-ТВ е създаден от архитектурната компания Kenzo Tange Associates. На върха ѝ се намира сферична наблюдателна кула, която тежи повече от 1,300 тона. От нея се разкрива превъзходна гледка към града и планината Фуджи.
Flickr: camknows / Creative Commons
Flickr: wallyg / Creative Commons Flickr: victor_lee / Creative Commons
16. Кунстхаус, Грац, Австрия
Кунстхаусът (или „художествен музей“), намиращ се в Грац, Австрия, се нарича от местните жители „Дружелюбният пришълец“, поради странния си вид. Музеят, съхраняващ произведения на модерното изкуство, е освен това „зелена сграда“, тъй като слънчевите панели, вградени на покрива му, позволяват на зданието да генерира своя собствена енергия.
Getty Images/iStockphoto wastesoul
Flickr: zerok / Creative Commons Flickr: g_travels / Creative Commons
17. Национален Музей на Американските индианци, Вашингтон, САЩ
Част от Института „Смитсониън“, националният музей на Американските индианци се намира на Националната Алея във Вашингтон. Проектът на сградата е бил разработен в сътрудничество с асоциацията Native American Design Collaborative, участниците в който са членове на коренните общини на индианците. Целта на проекта е да покаже особеностите на различните коренни култури, съществуващи в Америка.
Flickr: cayusa / Creative Commons
Flickr: aon / Creative Commons Flickr: groovysoup / Creative Commons