Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

Pin It

 

2024 08 Macedonia Great Powers

 

1. От началото на XIX век до Берлинския конгрес

Създаването на независима гръцка държава и автономна сръбска държава променя до голяма степен обстановката на Балканите, доколкото тези държави заместват Австрия и Русия в борбата срещу Османската империя. Въпреки това политиката на големите сили – Великобритания, Франция и Австрия, която е склонна да подкрепя запазването на статуквото и целостта на Османската империя, отлага нейното разпадане с още един век. Факт е обаче, че революциите сред балканските народи – сърби, гърци, черногорци и българи – разклащат равновесието на структурата, но не я разрушават.

1.1. Великобритания

Основната цел на британската политика в Близкия изток през XIX в. е да пресече руската експанзия по посока на Проливите и Средиземно море. Целта, която стои зад успешното провеждане на тази политика, е да се запази целостта на Османската империя и добрите отношения с Високата Порта, така че да се създаде пречка за експанзивните намерения на руснаците.

Основите на тази политика са поставени от министър-председателя Палмерстън през десетилетието от 1830 до 1840 г. и с малки промени тя се следва стриктно до края на XIX в., като се заобикаля националното просвещение на християните и другите народи, които пребивават в рамките на Османската империя, и техните искания за национално освобождение и създаване на национални държави.

Въпреки това непрекъснатото разминаване на Османската империя с политическото, социалното и икономическото развитие на Европа застрашава цялото начинание. Ето защо, с говорител британския посланик в Константинопол Стратфорд Канинг, британците твърдо се стремят да въведат реформи в структурата и функционирането на османската държава, така че да осигурят нейното по-нататъшно съществуване и да ѝ дадат възможност да реагира на променящите се времена.

Резултатът от тази политика е мирният договор, с който те слагат край на Кримската война. Султанът е принуден да предостави еднакви политически права и да уважава всички свои поданици, както мюсюлмани, така и християни, съгласно императорския указ, известен като „Хат-И Хумаюн“. Реформите са започнали, но ще отнемат време и ще се окажат неефективни.


Small Ad GF 1

Най-същественото отклонение от тази доктрина е позитивната позиция, която Великобритания заема след 1824 г. във връзка с гръцкия въпрос, довел до провъзгласяването на гръцка държава. Всъщност превръщането на режима от автономна в независима държава е резултат от инициативата на британците, които използват независимостта, за да изпреварят руснаците, които по силата на договора от Адрианопол от 1929 г. имат инициативата по време на преговорите по гръцкия въпрос. Във всеки случай на нито един етап от преговорите Великобритания не поставя за обсъждане въпроса за интеграцията на Македония в рамките на гръцката държава.

1.2. Франция

От своя страна Франция се надява да създаде арабско-египетска империя, в която да контролира финансите, както в случая с Османската империя. Тъй като Франция държи големи икономически интереси в Османската империя, последното нещо, което би искала, е нейното разпадане, разпускане или обедняване. следователно Франция е против всеки опит на Русия да замени режима в региона. Освен това тя се отнася предпазливо към реформите, предложени от британците.

Но в случая с гръцката революция Франция, след първите години, допринася съвместно с Русия и Великобритания за решаването на проблема в полза на гърците. В дипломатическата сфера Франция подкрепя в основни линии действията на британците, но изпраща войски в Пелопонес, за да изгони Ибрахим и да приложи решенията на договора от 1827 г. Във всеки случай на нито един етап от дипломатическите дискусии и срещи Франция не повдига темата за присъединяването на Македония към зараждащата се гръцка държава.

По време на Кримската война Франция и Великобритания се съюзяват с Османската империя срещу руснаците, за да ѝ попречат да сложи край на османското владичество в Европа. Наполеон III се обявява за целостта на Турция и всъщност именно той започва военните действия срещу Русия в Черно море. Естествено, французите са тези, които не само отказват да помогнат на въстаниците начело с Каратасос, но и изпращат военен кораб до Халкидика, за да бомбардира и потопи флотилията на Каратасос, като по този начин прекъсва пътя му за снабдяване от морето. Въпреки това френският и британският консул посредничат през 1854 г., за да осигурят безопасното изтегляне на гръцките въстаници от Западна Македония и Халкидика.

След поражението си във Френско-германската война от 1870 г. Франция се интересува повече от действията на германците, отколкото от Източната криза. Въпреки това, преди конференцията на посланиците в Константинопол, Франция предлага разпределянето на Османската империя на Великобритания и всъщност окупирането на Македония от британците, за да се спрат действията, предприемани от славяните срещу гръцката държава.

Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

1.3. Австрия и Германия

Политиката на двете германски държави – Австрия и Прусия, е еднаква. Верни в подкрепата си на доктрината за абсолютната монархия, поддържането на социалните класи и легитимността на „Божественото право на кралете“, която вдъхновява Метерних, Австрия и Прусия са против всяко революционно движение, независимо дали е със социален или националноосвободителен характер, и привърженици на намесата в съседните държави, за да потушат такива революции в момента на тяхното възникване, преди да са станали опасни за автономията. Въз основа на гореизложеното тяхната позиция спрямо Турция е стабилна и сходна с тази на Франция.

И двете сили остават враждебни по въпроса за гръцката революция от началото до края. По време на кризата, предизвикана от Кримската война, Австрия и Прусия застават на страната на французите и англичаните, но първоначално остават неутрални по време на военните действия. Накрая Австрия се обръща срещу Русия.

Политиката на Австро-Унгария, както и тази на Великобритания, е насочена към запазване на османската държава. Тя желае добри отношения с Османската империя, но е готова да се възползва и да получи териториални облаги в случай на нова криза. Опортюнизмът на Виена в много случаи води до промени или поправки в нейната политика по въпроса за равните политически права и границите на Османската империя. Германия обръща повече внимание на дейността на французите и по Източния въпрос обикновено подкрепя Австро-Унгария.

1.4. Русия

Напротив, твърдото намерение на Русия е разпадането на Османската империя, окупирането на Константинопол и осигуряването на излаз на Средиземно море. Но докато Франция и Великобритания подкрепят съществуващия режим в Близкия изток, опитът е обречен на неуспех.

Гръцката революция дава възможност на Русия да предизвика сътресения в съюза между британците, французите и османците. Първоначално царят осъжда гръцката революция, но по-късно през 1825 г. Русия се ангажира с интензивна дейност, за да реши въпроса със сръбската и гръцката революция. В крайна сметка Русия действа както на дипломатическо ниво, съвместно с британците и французите, така и отделно на военно ниво, като обявява война на Османската империя. В началото на 1830-те години двата въпроса са решени в полза на двете християнски нации, като от 1826 г. е създадена автономна Сърбия, а през 1830 г. – независима гръцка държава.

Въпросът за Македония, който петдесет години по-късно ще бъде широко обсъждан на дипломатическо ниво, изобщо не засяга руската дипломация. Във всеки случай до 1870 г. той не засяга и гръцката нация, тъй като тя разглежда Македония като поредната гръцка провинция, която ще бъде анексирана след Крит, Тесалия и Епир, без особени усилия и без конкуренция от страна на която и да е друга нация.

Въпреки победата на руската армия в Руско-турската война и отстъпките, направени от Османската империя, не се създават подходящи условия за нейното разпадане. Това е причината Русия да се опита да се помири с британците, за да успее да създаде общ фронт срещу османците. Всъщност в началото на 1853 г. цар Николай представя на британците план за разделяне на Османската империя, според който Константинопол е свободен град под руски гарнизон, Проливите са с австрийски гарнизон, а Балканите се връщат във владение на балканските народи. Гърция ще анексира само островите в Егейско море и няма да се разширява на север.

Руската политика започва да се променя и в края на 1850-те години. Накрая тя изкристализира в триптих: избягване на дипломатическа изолация, контрол над Проливите и подкрепа на националните стремежи на българите – с други думи, избягване на обрата от Кримската война. Последният компонент е резултат от дейността на панславянските кръгове. Приблизително по това време е създаден „Славянски благотворителен комитет“, чиято основна дейност е насочена към това да накара Русия да обърне внимание изключително на славянското население на Балканите. Това движение се засилва значително с назначаването през 1864 г. на панслависта граф Игнатиев за руски посланик в Константинопол. Този ход ще има сериозни последици за посоката, която поема руската политика спрямо Гърция като цяло и по-специално по въпроса за съдбата на Македония.

По-конкретно, руската политика започва да подкрепя българските претенции в Македония – претенции, които на религиозно ниво представляват 30 от общо 49-те провинции на Вселенската патриаршия в Европейска Турция, а на политическо ниво включват включването на почти цяла Македония в рамките на бъдещата българска държава. Подкрепата на Русия за българските искания се изразява или директно пред Високата Порта – от Игнатиев, или пред местните османски власти в Македония – от руските дипломатически служители, които служат в създаденото през 1861 г. руско консулство в Солун и руското консулство в Битоля.

Руската политика на панславизъм в Македония се изразява и в опитите за русифициране на Атон. От 1850-те години стотици руски монаси започват да се стичат в Атон, за да живеят в недрата на манастирите, скитовете (жилища на монашески общности, живеещи в частично или пълно уединение) и килиите. Съотношението между руснаците и останалите монаси през десетилетието между 1860 и 1870 г. се променя до такава степен, че през 1867 г. за игумен на манастира „Свети Пантелеймон“ е избран руснак. Руското правителство помага както морално, така и физически в целия опит, като осигурява необходимите суми, материали и транспортни средства за закупуването на килии, разширяването на манастирите и издигането на новите скитове на Свети Андреас и Пророк Илия.

Радикалната промяна във външната политика на Русия по отношение на Балканите не се обяснява изцяло като резултат от влиянието, което панславистите оказват върху руското ръководство. След Кримската война руснаците са осъзнали, че разпадането на Османската империя е непрактично, докато останалите европейски сили продължават да я подкрепят, и че съюзът между тях и Османската империя може да означава завръщане на британците и французите в района на Черно море, без да има друга сила, способна да им попречи. По тази причина тя трябва да създаде на Балканите мощна държава с излаз на Черно и Егейско море, която да бъде под нейна закрила.

По време на кризата от 1870 г., довела до създаването на Българската екзархия, Русия заема двусмислена позиция по целия въпрос, но по време на Източната криза от 1875-1878 г., с водещата роля на Игнатиев, тя изпълнява плана на панславистите за създаване на „Велика България“, създадена по силата на Санстефанския договор – България, която би обхванала цяла Македония, освен Солун и околностите му, включително Халкидик. Отказът на Гърция да влезе във войната на страната на руснаците, въпреки съответната покана на цар Александър II и с оглед на натиска, оказван върху нея от Великобритания да запази неутралитет, може би е изиграл роля за решението на Русия да облагодетелства изключително българите за сметка на гърците.

По-конкретно, през декември 1876 г. в Цариград се провежда среща на представители на Великите сили, за да се решат проблемите, породени от българското въстание. Представителите на Великобритания и Франция се стремят най-вече да действат възпиращо, за да предотвратят руско-турска война, която може да доведе Османската империя до по-лошо състояние или дори до разпадане. В резултат на това те изискват от Високата Порта административни и икономически реформи за районите, които са се разбунтували. Игнатиев предпочита да се съюзи с представителите на другите сили, но по майсторски начин включва в областите, в които българите са започнали въстания – следователно областите, които са включени в преобразуването – много провинции на Македония. Областите на Западна Македония – Кастория, Флорина и Едеса – са включени в нов самоуправляващ се вилает. От този момент нататък връзката между тези области и българския национален въпрос става очевидна. В крайна сметка планът не е осъществен, тъй като Султан Абдул Хамид пристъпва към даването на конституция с единствената цел да се измъкне от трудното положение, в което е попаднал.

Избухването на Руско-турската война през април 1877 г. и настъплението на руските войски, които достигат чак до предградията на Константинопол, коренно променя съотношението, като рязко намалява съпротивата на османците. На 19 февруари 1878 г. в Сан Стефано, предградие на Константинопол, е подписан мирен договор между османците и руснаците. По време на преговорите Игнатиев се опитва да реши веднъж завинаги македонския въпрос, като предлага създаването на българска държава, която да обхваща цяла Македония до Кастория, включително и самия Солун. За да смекчи съпротивата на гърците и другите сили, той предлага връщането на Тесалия, Епир и Крит на гърците. Османската империя е станала толкова слаба, че не е в състояние да окаже никаква съпротива. Царят обаче се страхува от реакцията на другите сили и не одобрява планираното включване на Солун в състава на българската държава. В крайна сметка Високата Порта се съгласява с установяването на българска хегемония, която да включи всички земи на Македония в своята територия, с изключение на областите Козани, Сервия, Халкидик и Солун.

Договорът от Сан Стефано е дипломатически триумф за Игнатиев, оправдание на панславистите, както и индикация за намерението на Русия да се разшири в рамките на зоната под властта на Османската империя, за да си осигури излаз на топлите морета, демонстрация на сила и готовност да последва – в крайна сметка по свой начин – останалите европейски сили в съревнованието за колонизиране.

Другите сили не са склонни да ратифицират руския триумф и да погребат мечтите си. По същото време във Великобритания, Франция и Италия започва възраждане на вълната на филелинизма, която се обръща срещу панславизма и благоприятства гръцкото управление в Тесалия, Епир и Македония.

Съвпадението на възгледите на Великобритания, Франция, Австро-Унгария и Германия довежда до свикването на мирна конференция, която да преразгледа условията на Санстефанския договор. На Берлинския конгрес бъдещето на Македония се променя. „Велика България“ ще остане мечта, „Великата идея“ за българите. На нейно място се създава подвластна на султана българска хегемония на север от Родопите, а Източна Румелия, със същия режим, която се простира от Хаймос до Родопите. Македония е върната на османците, които обещават да продължат с реформите.

Отговорни за тези промени са Австро-Унгария, Великобритания и Франция, всяка от които има свои собствени причини. Първата от тях, Австро-Унгария, не е участвала в борба за колонии извън Европа и се опитва да се разшири на юг и на изток. Тя търси излаз на Адриатическо и Егейско море. Първата ѝ цел е осъществена, когато получава провинциите Босна и Херцеговина. Втората цел се изразява в настояването да получи санджака Нови Пазар – нещо, което в крайна сметка се оказва неосъществимо. Една голяма българска държава в Македония би осуетила австрийските планове за излаз на Егейско море през басейна на река Аксиос. Ето защо Австро-Унгария остава твърда в желанието си за ревизия на Санстефанска България. За да предотврати съживяването на идеята за разширена българска държава в бъдеще, както и за да намали възраженията на Сърбия срещу австрийската окупация на Босна и Херцеговина, тя предпочита да насърчи разпространението на сръбското влияние в Македония. Всъщност на 16 юни 1881 г. Австро-Унгария подписва официално споразумение със Сърбия, по силата на което се задължава да подкрепи сръбските претенции в Македония, когато бъдещото развитие на събитията изисква такъв курс на действие.

2. От Берлинския конгрес до Първата световна война

От времето на Берлинския конгрес до Първата световна война Великите сили се опитват да следват стабилна политика спрямо Османската империя и политика, която внася равновесие в отношенията помежду им. Великобритания продължава да следва политиката си на подкрепа и реформиране на Османската държава като средство за пресичане на руснаците, но започва да усеща, че разпадането ѝ не е далеч. Политиката на Австрия, Русия и Италия е сходна. Единствено Германия смята, че интересите ѝ в Близкия и Средния изток ще бъдат успешно защитени чрез подкрепа, дори до крайност, на целостта на Османската империя. Русия, от своя страна, смята, че е била унизена на Берлинския конгрес, и енергично работи за неговата отмяна.

Въпросът за собствеността на Македония и нейното християнско население продължава да присъства редовно в новините. За това спомагат противоречивите пропаганди на балканските държави. Намирането на решение на македонския въпрос, което би удовлетворило всички страни – Великите сили и балканските държави – и което не би се отразило неблагоприятно на ипостасата на Османската империя, се оказва кръстословица за силни решавачи.

2.1. Австро-Унгария

По-конкретно, Австро-Унгария засилва влиянието си на Балканите, тъй като с подновяването на съюза на Трите империи на 18 юни 1881 г. тя получава правото да анексира Босна и Херцеговина, но и задължението да не се противопоставя на обединението на Източна Румелия с България. Скритият мотив на нейната политика е да получи излаз на Егейско море в района на Солун, чрез долината на река Аксиос. С тази цел Австро-Унгария се стреми към отслабване на Османската империя в съчетание с укрепване на България. Тази политика работи срещу интегрирането на Македония в рамките на българската държава, тъй като една мощна славянска хегемония би осуетила австрийските планове. По време на кризата от 1897 г. австрийците си сътрудничат с руснаците, за да избегнат всякаква промяна в териториалното статукво на Османската империя и особено на Македония.

Схемата за реформи, която австрийците и руснаците съвместно представят на Високата Порта през 1903 г., за да успокоят духовете в Македония след Илинденското въстание, по същество има за цел да отслаби Османската империя и да създаде най-подходящите условия за осигуряване на излаз на Австро-Унгария на Егейско море през долината на река Аксиос. По-конкретно, те са предложили създаването на длъжността генерал-губернатор за вилаетите Скопие, Битоля и Солун и назначаването на двама съветници – един руски и един австрийски, както и реорганизирането на жандармерията от европейски офицери. Имало е ясно намерение да се намали влиянието на султана в Македония и да се постигне интернационализация на Македония, като двама чуждестранни съветници подпомагат нейното управление.

Младотурското въстание от 1908 г. и полагането на конституция очевидно е нежелателно за австрийските цели развитие, тъй като обезсилва програмата за реформи при Мюрцтег и показва, че новите лидери са променили позицията си спрямо Виена. Във всеки случай Австро-Унгария се възползва от този инцидент, като анексира Босна и Херцеговина и изгонва голям брой мюсюлмани, които търсят убежище в Македония. Освен това тя намира възможност да се освободи от отговорността за успешното протичане на програмата за реформи в Македония, за която както Високата Порта, така и общото мнение смятат, че тя е вдъхновител и следователно отговорна за курса, който програмата ще поеме, бил той успешен или не.

Австрия анексира Босна и Херцеговина през 1908 г. след младотурското въстание. Тя застава на страната на Италия срещу настъплението на сръбската армия към Адриатическо море и Албания и принуждава сърбите да се придвижат на юг за времето на Първата балканска война, в нарушение на сръбско-българските споразумения, сключени в навечерието на войната.

В периода между двете балкански войни Австро-Унгария развива интензивна дипломатическа дейност. Окуражена от лекотата, с която е анексирала Босна и Херцеговина, в навечерието на Лондонската мирна конференция тя се опитва да извлече най-голяма полза за себе си, като иска създаването на независима Албания, забрана на излаз на Адриатика за сърбите, превръщането на Солун в свободно пристанище и правото на свободна търговия във всички бивши османски провинции. Тези искания, както и общата ѝ позиция на Лондонската мирна конференция, предизвикват възражения дори от страна на Германия, която осъзнава, че австрийската неотстъпчивост е в състояние да ускори войната между Великите сили при неблагоприятни за Централните империи условия, тъй като в такъв случай балканските държави като цяло ще застанат на страната на силите на Антантата.

2.2. Великобритания

Великобритания от своя страна смята, че триумфът на Русия в Санстефанския договор представлява сериозна заплаха за собствената ѝ политика в региона, тъй като създаването на силна българска държава под закрилата на Русия на практика би обкръжило Константинопол и би държало султана за заложник. Ето защо тя полага енергични усилия Санстефанският договор да бъде анулиран, а властта на бъдещата българска държава – намалена.

След Берлинския конгрес политиката на Великобритания продължава да бъде насочена към запазване на целостта на Османската империя като единствен начин да се предотврати окупирането на Проливите и Константинопол от някоя друга сила – развитие, което би поставило пречка пред контрола на Великобритания върху морските и сухопътните пътища между Изтока и Запада.

По отношение на България тя заема предпазлива позиция. През 1880 г. на власт идва Либералната партия на Гладстон, която наследява политиката на Джордж Канинг спрямо българския народ. Освен това окупацията на Кипър през 1878 г., последвана от тази на Египет през 1882 г., и контролът върху Суецкия канал намаляват за британците значението на защитата на Османската империя. Една сравнително силна българска държава, която няма да бъде под руска закрила, се смята от британците за задоволително развитие. Следователно, без особени резерви, британците избират да подкрепят българските искания в опит да изтръгнат България от руската закрила или да създадат неблагоприятни чувства към руснаците от страна на България. Тази политика се проявява в кризата от 1885 г.

Нещо повече, във Великобритания има много профсъюзи и личности, които по един напълно романтичен начин разглеждат зверствата, извършени от четите на Вътрешната македонска революционна организация (ВМРО), като героични действия на потиснатите християни срещу техните потисници. Общественото мнение в Англия реагира с голямо недоволство на жестокостта, която османците проявяват при потушаването на Илинденското въстание, в резултат на което се създава вълна от подкрепа за българите. Всъщност е създаден революционен комитет – Балканският комитет, който има за цел да помогне на бежанците и да поиска създаването на автономна Македония.

Сближаването между българите и руснаците и укрепването на България за сметка на съседните народи обаче променя приоритетите на британската политика. Великобритания не желае силна България, която да включва Македония и да бъде създадена под руска закрила. Освен това към края на XIX в. Великобритания започва да се притеснява от насилието, с което османците обикновено се справят с въстанията, започнати от християнските народи в земите на османската империя. Вследствие на това тя започва да се ориентира към по-критична към султана политика, която не изключва промяна дори в режима в Македония, където продължава да се наблюдава безапелационност от страна на държавните власти и мюсюлманските въстаници за сметка на християните. Решение в тази насока е позицията, заета от Гладстон през 1897 г., за правото на самоопределение на народите, които живеят в Македония.

Великобритания продължава да разглежда създаването на автономна хегемония в Македония с християнски управител като възможно решение, а в началото на ХХ в. и като реакция на реформите, предложени от Виена и Мюрцщег, но в крайна сметка отстъпва, за да не създава проблеми при осъществяването на реформите. След като обаче вижда, че планираните реформи са ограничени до определени области на Македония и не са ефективни, в началото на 1905 г. тя иска разширяване на реформите, така че да обхванат отделни области във вилаета Одрин, възлагане на допълнителни задължения на генерал-губернатора (валията) на Македония и назначаване на комисия, съставена от представители на шестте европейски сили, която да изработи план за контрол на финансите и правораздаване в трите вилаета на Македония. През лятото на 1907 г. тя отново повдига искането за самоуправление на Македония с християнски управител. Останалите сили обаче, и особено Австрия, отказват да подкрепят британските предложения, тъй като смятат, че извършената дотогава работа по реформите е задоволителна.

Още по-важно е сближаването между Великобритания и Русия през лятото на 1907 г. Лондон, който с тревога наблюдава как влиянието на Германия върху Османската империя тревожно се засилва в момент, когато неговото собствено започва да отслабва, предпочита да работи заедно с Русия, за да защити интересите си в Далечния изток от руската конкуренция в замяна на споразумение за промяна на режима на Балканите.

През март 1908 г. Великобритания отново представя предложението си за самоуправление на Македония под егидата на Великите сили; планът обаче не е приемлив нито за Австрия, нито за Русия. Във всеки случай Великобритания продължава преговорите с Русия, които завършват с опит за реформи. Това обаче не се увенчава с успех, тъй като през лятото на 1908 г. младотурското въстание, избухнало в Македония, довежда до издаването на конституция.

Създалата се нова ситуация променя нещата за момента. Курсът на реформите в Македония е спрян, тъй като с конституцията се дава много по-голяма свобода на народите и се дават обещания за мащабни промени в организацията и функционирането на османската държава.

Британското правителство от самото начало подкрепя младотурското въстание. Нещо повече, то има повече основания от другите сили да желае подобно развитие. Пълното преобръщане на политическото равновесие в Константинопол създава повече възможности за сближаване между турците и британците и наистина младотурците първоначално се движат в тази посока. Освен това британската програма за реформи в Македония, която очевидно е по-напреднала в сравнение с тази на Мюрцтег, има по-големи шансове за развитие при обявената конституция на новотурците. Различните либерални кръгове във Великобритания, като например Балканският комитет, макар и с резерви, подкрепят новата ситуация, тъй като не вярват на османците; те обаче не могат да отрекат, че развитието на събитията след въстанието от 1908 г. се движи в правилна посока. Във всеки случай както британското правителство, така и британското обществено мнение по това време са готови да променят позицията си спрямо новотурците, в случай че им бъде съобщено за нарушения на поетите ангажименти и подновяване на потисничеството над християнското население. Когато след 1910 г. младотурците пристъпват към отнемане на правата на християните и започват да провеждат сурова националистическа политика, британското правителство, пресата и различните либерални организации напълно променят политиката си спрямо османското управление.

Създаването на съюз на балканските държави не е нещо нечувано във Великобритания, но тайните протоколи, които определят претенциите и клаузите на руското посредничество, са разкрити след избухването на Първата балканска война. Великобритания не се опитва да предотврати избухването на Балканските войни, тъй като преценява, че те са неизбежни. Тя е домакин на Лондонската мирна конференция с надеждата да изиграе роля, подобна на тази на Германия, за прекратяване на кризата от 1875-1877 г., но в крайна сметка не желае или не може да играе водеща роля. Във всеки случай, докато във връзка с всички останали въпроси (Албания, островите в Егейско море, излаз на Сърбия на Адриатическо море) има голяма дипломатическа активност, въпросът за Македония не е широко обсъждан. Нито Великобритания, нито другите сили – с изключение на Австрия, която се опитва да интернационализира Солун – представят интегриран план за Македония.

2.3. Русия

В периода, последвал Берлинския конгрес, до края на XIX в. Русия продължава да подкрепя претенциите на България в Македония и Тракия, дори когато властта в България се държи от партии, които са по-благосклонни към австрийците и германците, а не към руснаците. В периода 1878-1885 г. Русия прави опит да помири гърците и българите във връзка с бъдещето на Македония, но и първите, и вторите остават непреклонни в позициите си и руската инициатива остава без подкрепа.

Самоволните действия на България по анексирането на Източна Румелия през септември 1885 г. срещат съпротивата на руснаците, които се опасяват, че подобна стъпка ще предизвика реакция от страна на австрийците и ответни претенции от страна на сърбите и гърците. Всъщност Русия, заедно с Австро-Унгария и Германия, отказва да приеме осъществения факт и настоява за възстановяване на предишния режим. Османската империя, окуражена от позицията, заета от трите империи, заплашва да се намеси военно, но среща съпротивата на Великобритания, което създава възможност за военно стълкновение с участието на сърби и гърци срещу османците, без британците да могат да ги подкрепят.

Подкрепата на българските претенции става още по-очевидна след Сръбско-българската война от 1885-1886 г. и победата на българите. Руският дипломатически персонал в Македония напредва или подкрепя всички искания на българите за издигане на нови църкви и училища. Всъщност по това време престижът на България е толкова голям, че исканията ѝ печелят подкрепата дори на Великобритания, която вярва, че с подобна политика ще успее да изтръгне България от руското влияние.

Съпротивата на останалите сили срещу промяната на балканските граници и действията на Българо-македонския революционен комитет, който настоява за създаването на обединена и автономна Македония, с течение на времето започват да се приемат като възможно решение, което да противодейства на похватите на руската дипломация. В резултат на това, когато през декември 1902 г. външните министри на Русия и Австро-Унгария, съответно Ламбсдорф и Голучевски, се срещат във Виена, първият предлага като решение самоуправление на Македония с християнски губернатор. След съпротивата на Австро-Унгария, руската страна в крайна сметка се съгласява да приеме реформите на Мюрцтег.

Избухването на Руско-японската война през 1904 г. ограничава за известно време интереса на Русия към балканските въпроси. Неблагоприятният изход от войната обаче отново насочва вниманието на Русия към Близкия изток и търсенето на съюзник, който през лятото на 1907 г. тя намира във Великобритания с намерението да постигне пълна промяна на режима на Балканите и в Източното Средиземноморие. Младотурското въстание не довежда до промени в руската позиция спрямо Високата Порта, тъй като руснаците преценяват, че движението е обречено на неуспех. След 1909 г. промяната в политиката на младотурците спрямо християнските народи, които живеят в рамките на Османската империя, оправдава мнението на руснаците. Освен това австрийската стъпка при анексирането на Босна и Херцеговина ги кара да насърчат идеята за независима България и да възприемат по-агресивна политика спрямо Османската империя, която обаче не е възприета от британците и французите.

Тази политика се изразява в насърчаването на Сърбия и България да си сътрудничат във военно отношение срещу османската власт на Балканите. Основите на това сътрудничество са поставени от Хартвиг, руски посланик в Белград от 1909 г. и ревностен поддръжник на панславистите. Подходът става осъществим едва през 1911 г. в резултат на резервите, които има българският цар Фердинанд. Окончателното споразумение предвижда, че ако двете страни не се съгласят земите между река Струма и планинската верига Шар, т.е. Македония, да станат единна самоуправляваща се провинция, тя ще бъде разделена на две зони – от Голем Кораб до Охридското езеро. Южната зона ще се върне към България, а северната – към Сърбия. По-важен за Русия е фактът, че ако между двете държави възникнат разногласия, то те ще се обърнат към Русия за арбитраж.

В крайна сметка обаче Русия се оказва неспособна да контролира ситуацията, тъй като може да се съгласи със сключването на споразумение между България и Гърция, но нейното противопоставяне на участието на Черна гора е пренебрегнато. Игнорирани са и увещанията на Русия за отлагане на военните действия, след като в средата на септември 1912 г. България информира Русия, че балканските държави са решили да обявят война на Османската империя.

2.4. Германия

Обединението на германските държави в средата на XIX в. и надмощието на Германия във Френско-германската война от 1870 г. превръщат Германия в още една европейска сила. На свой ред тя също следва политика на подкрепа на целостта на Османската империя, може би по-последователно от Франция и Великобритания.

Причината за тази политика е най-вече търсенето на пазари за германските промишлени продукти и суровини за германските фабрики. На практика тази политика се изразява в австрийската подкрепа за Османската империя, в ущърб на руските стремежи. Тази подкрепа не произтича от общ произход, а се основава на чисто икономически критерии. Германия разглежда региона от река Елба в Централна Европа до Ефрат в Месопотамия като единна икономическа зона, в която ще се радва на преференциално положение заедно със своя съюзник Австро-Унгария. Изграждането от Германия на железопътна линия от Коня до Багдад и разрешението, което Австрия получава за свързване на австрийските и османските железопътни линии при Митровица, привеждат в действие германския план и едновременно с това разтревожва Великобритания и Русия, които започват да се стремят към цялостно решение на Източния въпрос, в основата на което е разрушаването на Османската империя.

Германците нямат някаква конкретна политика по отношение на Македония. В контекста на запазването на съществуващия режим те подкрепят усилията на Австро-Унгария и Русия за постигане на решение на проблемите, които са резултат от лошото управление и националистическите антагонизми. Естествено, всяка стъпка срещу султана или местните власти предизвиква гняв и противопоставяне от страна на германската политика.

Младотурското въстание от 1908 г. довежда до временно охлаждане на отношенията между Османската империя и Германия, тъй като Германия е поддръжник на корумпирания режим на Абдул Хамид. Затова е логично младотурците да се отнасят студено към германците и да се насочат първоначално към британците и французите. Тази студенина има неблагоприятни последици за османците, тъй като германците подкрепят, макар и с резерви, произволното анексиране на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария и не се противопоставят на експанзионистичната политика на Италия по посока на африканските провинции на Османската империя. От 1911 г. обаче младотурците отново започват да проявяват предпочитания към германците. За това спомагат назначаването на прогерманския Сефкет паша на поста военен министър, отказът на Великобритания да снабдява пряко Високата Порта с военни кораби и политиката, възприета от Великобритания по Критския въпрос.

2.5. Франция

Френското присъствие в Македония и останалите балкански страни продължава да идентифицира региона с френския капитал, който контролира важни сектори на икономиката като банки, промишленост, транспорт и други услуги. Франция желае режим на мир, ред и сигурност, с други думи, условия, които са от съществено значение за растежа на икономиката. Въпреки това нейната политика се различава от тази на Германия, тъй като тя не е стигнала дотам, че да си затваря очите за важните промени, които се случват в региона, или за слабостите и жестокостите на османците.

Въпреки това тя се съгласява с Великобритания, че Османската империя се нуждае от мащабни промени, ако би искала да оцелее, и подкрепя всеки свързан с нея опит за реформи, като проявява особена чувствителност по въпроса за защитата на християнското население от твърдостта на местните власти и от насилието, извършвано от мюсюлманската армия и нередовни части. Характерно е, че след потушаването на Илинденското въстание по-голямата част от хуманитарната помощ, която се разпределя между жертвите на въстанието, е с френски произход, а френските власти си сътрудничат с католическите организации при разпределянето ѝ.

В периода 1902-1908 г. френските консули в Македония заемат предпазлива позиция спрямо всички усилия за провеждане на реформи в региона. Те са на мнение, че ситуацията може да се промени към по-добро с подобряване на публичната администрация и че цялата система, която е въведена по програмата Мюрцтег, е неефективна и бюрократична. Във всеки случай тя подкрепя политиката за реформи, защото за нея приоритет е запазването на съществуващия режим.

2.6. Италия

Италия е включена сред новите европейски сили след обединението на италианските държави в средата на XIX век. Основната цел на нейната външна политика непосредствено след обединението ѝ е установяването на mare nostrum, с други думи, експанзия в целия Средиземноморски басейн Анексирането на източния бряг на Адриатическо море е поставено като първа стъпка в осъществяването на тази цел, нещо, което я вкарва в открита конфронтация с Австро-Унгария. На Берлинския конгрес италианците не предявяват особени претенции за териториални отстъпки, но през следващите години правят енергични стъпки в тази посока.

До началото на ХХ в. Италия се явява като гарант за запазване на териториалната цялост на Османската империя, след като подписва договора от 1887 г., но нейната политика произтича от факта, че тя се чувства неспособна да се противопостави на Австрия и Германия в една криза, която би довела до промяна на режима. Дипломатическата активност, която се наблюдава в началото на ХХ в. в резултат на ситуацията в Македония, дава на Италия повод да преразгледа политиката си. В резултат на това в началото на 1903 г. тя подкрепя, както и Великобритания, създаването на обединена, самоуправляваща се Македония с християнски управител. Това не е стратегическа опция, а по-скоро израз на недоволство, че е била изключена от Мюрцтегската конференция. Във всеки случай, веднага щом се установява, че началник на международната жандармерия ще бъде италианец, тя оттегля резервите си.

Опортюнизмът на Италия се проявява след 1908 г., когато тя се възползва от промяната в дипломатическото равновесие, анексирането на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария и благоприятната позиция на Русия, в комбинация с непримиримостта на новото османско управление, и обявява война на Османската империя с намерението да получи земи в Източното Средиземноморие.

3. Първата световна война

Букурещкият договор може и да е внесъл радикални промени в режима в Македония, който с малки изменения съществува и до днес, но по онова време малцина са го смятали за окончателен текст, който ще издържи. На първо място сред тях са османските турци, които като губещи по силата на договора са загубили в рамките на две години всичките си владения в Европа, и българите, които са победени във Втората балканска война. Първата световна война е възможност за Османската империя и България да обърнат в своя полза режима в Македония, въведен с Букурещкия договор от 1913 г.

Същите са намеренията и на всички останали Велики сили. Както Централните империи, така и Антантата се опитват да спечелят България, като ѝ предлагат част от територията на Македония, която е разпределена между сърби и гърци по време на Балканските войни.

3.1. Германия и Австро-Унгария

Централните империи обещават на България пълна промяна на статуквото в Македония и на практика ѝ позволяват да анексира цяла Македония и не само това.

В началото на 1915 г., когато изглежда, че Гърция ще влезе във войната срещу Турция, Германия, в опит да укрепи позициите си пред крал Константин, предлага гаранции за сигурността на района около Солун и малки отстъпки на сръбско-българската граница при Гевгелия-Дойран, както и териториални отстъпки в Албания. Когато обаче през август същата година започват критични преговори между Германия и България, единственото, което германците могат да предложат на Гърция, е Южна Албания и островите в Егейско море. Накрая България подписва военен пакт с Германия в замяна на всички области на изток от река Морава и цялата сръбска Македония. Заедно с това тя придобива правото да анексира всички области, които Гърция е получила по силата на Букурещкия договор.

Германия напълно подкрепя българските амбиции по време на военните кампании и използва българските сили, за да наложи влиянието си върху победена Сърбия. Германците проявяват и специален интерес към ВМРО до степен, в която в средата на 1915 г. тя се превръща в канал за информация и комуникация, който съществува между германските служби и централния комитет на ВМРО. Година по-късно, по време на срещата между император Вилхелм II и българския цар Фердинанд на 18 януари 1916 г., двамата лидери на ВМРО, Тодор Александров и Александър Протогеров, са присъствали.

3.2. Великобритания

Силите на Антантата, от своя страна, смятат, че България е изключително важна на шахматната дъска на войната на Балканите. България трябваше или да остане неутрална, или да влезе във войната на страната на Антантата. И в двата случая силите на Антантата се опитват да получат от Сърбия и Гърция териториални отстъпки за България в рамките на Македония.

Великобритания често предлага на България областта Кавала, а в няколко случая и областите около Драма и Серес, а също така се съгласява на промени в сръбска Македония. Тази политика не се променя дори и след като Великобритания обявява война на България. През лятото на 1916 г. британците са сигурни, че българската армия ще напредне към Солун и за да предотвратят подобно развитие на събитията, предлагат предаването на Източна Македония на България. Всъщност в края на 1917 г. те се стремят да осигурят неутралитета на България чрез подписването на отделен мирен договор и затова са готови да направят териториални отстъпки в областта на Македония, но не са готови да приемат българските искания за възстановяване на България, предвидени в Санстефанския договор. Няколко месеца по-късно, в началото на 1918 г., насърчени от членовете на Балканския комитет Бъкстон и Баучер, съвместно с американците, те работят по план за самоуправление в Македония.

3.3. Русия

Русия прекалява с отстъпките, предлагани на българите, като се има предвид, че на свой ред тя предлага да се даде на България зона от Дойран до Кастория или Флорина и съответна зона на север от новите сръбски области. Във всеки случай скритият мотив на Русия е да насочи сърбите към Адриатика, гърците към Епир, островите в Егейско море и Мала Азия, а на българите да даде Битоля или промени в границите в района на Едеса.

След пораженията в Галиция през 1915 г. Русия принуждава британците и французите да предложат на България големи териториални отстъпки от части от сръбска и гръцка Македония, за да я накарат да влезе във войната на страната на Антантата и да участва във фланговата атака срещу османските сили в Тракия. Във всеки случай руснаците не желаят гръцко участие в кампанията в Галиполи, тъй като виждат в Гърция мощен претендент за Константинопол и Проливите.

3.4. Франция

Франция, която поддържа широко икономическо влияние и значителен капитал в Близкия изток, желае да запази това влияние на Балканите и същевременно да предотврати засилване на руското присъствие в същия регион. Ето защо в края на 1914 г. тя издига идеята за създаване на допълнителен фронт в южната част на Балканите. една година по-късно френското правителство, и по-специално Бриан, предвижда Солун като база за разпространение на френското влияние на Балканите след края на войната.

За осъществяването на този план Франция избира да използва Сърбия. През 1915 г. Сърбия е разгромена и сръбската армия, водена от сръбския крал, се изтегля през Албания и намира убежище в Корфу. Французите замислят да създадат база в Македония, която да бъде контролирана или от тях, или от изгонените сръбски сили. Този план е осъществен със завръщането на сръбските сили на македонска земя. По този начин френските и сръбските войски напредват съвместно в Западна Македония. До 1916 г. голяма част от Западна Македония, от Корита на запад до Битоля и Каймакчалан на север и Житница на изток, е във френски ръце. Назначени са сръбски власти, които да се установят в земите, окупирани от французи и сърби. Всъщност през лятото на 1916 г., и по-точно на 18 август, те се възползват от нестабилната политическа ситуация и успяват да принудят евакуацията на всички гръцки войски от Солун, с намерението да използват града за седалище на сръбския крал.

Гръцките власти често протестират срещу действията на французите и непреклонността на сърбите. Французите обаче не само отхвърлят гръцките протести, но и предлагат подкрепата си за всяко императивно поведение, демонстрирано от сръбските власти или армия в Западна Македония. Основната причина за тази позиция е прогерманският неутралитет, възприет от крал Константин.

Силното военно присъствие и окупацията на голяма част от Западна Македония, както и острата опозиция срещу политиката на крал Константин за известно време водят до създаването на сценарий, който включва дори създаването на автономна Македония под френска окупация или влияние. Всъщност в доклад до френското външно министерство Жюл Лекок, ръководител на френската политическа делегация в Солун, предлага създаването на автономна Македония, която да се състои от шест кантона: кантоните Скопие, Велес, Битоля, които ще бъдат под контрола на сърбите, кантоните Серес и Халкидика под контрола на гърците и кантона Драма под турски контрол. Солун и околностите му ще представляват свободен федерален град. Автономна Македония ще бъде под влиянието на Франция, която, разбира се, ще я представлява в международните ѝ отношения. Този план не е осъществен, тъй като Гърция влиза във войната на страната на Антантата, а след края на войната се създава силна Сърбия.

3.5. Италия

Италия не проявява особен интерес към Македония по време на Първата световна война. Нейните основни цели са да си осигури силни позиции в Албания, а след 1917 г. да постави под свой контрол колкото се може повече албанска земя, за да може да създаде Велика Албания, която да попречи на сърбите да получат излаз на Адриатическо море. Интересът на Италия към събитията в Македония е ограничен. По-голям интерес за тях представлява амбицията на Венизелос да разшири Гърция в района на Мала Азия – ход, който би създал трудности за собствената им експанзионистична политика в същия регион. Същото противопоставяне ги принуждава да поддържат добри отношения с еврейската общност в Солун. Евреите виждат в италианците силен глас на протест и пречка срещу различните [антиеврейски] действия на служебното правителство на Венизелос.

3.6. САЩ

И накрая, интересът на САЩ към Македония е изключително слаб и се проявява късно. Полковник Хаус е изпратен в началото на 1918 г. с цел да си състави мнение във връзка със събитията в региона. Американският офицер обикаля региона и провежда много срещи с представители на другите съюзнически сили, както и с американски мисионери, които са действали в региона от XIX в., изключително със славянския елемент в Македония. В заключенията си Хаус предлага решение на македонския въпрос, което се различава от подхода, предложен от другите сили на Антантата. По-конкретно, той предопределя самоуправление за Македония и излаз на Егейско море за Сърбия в района на Солун.

4. Междувоенните години

Победата на силите на Антантата в Първата световна война води до ратифицирането на Букурещкия договор. Просто районът на Струмица преминава под контрола на сърбите, а Западна Тракия е дадена на Гърция. През междувоенните години македонският въпрос губи значението, което е придобил през предходните години, тъй като е откъснат от проблемите, свързани с поддържането или разпадането на Османската империя и контрола над Проливите. Политиката на големите европейски сили се определя от общата им позиция спрямо съществуващия режим в Европа. Великобритания и Франция подкрепят запазването му, докато Италия, Германия и Съветският съюз полагат усилия за неговото преразглеждане. По този начин европейската дипломация по македонския въпрос е пряко свързана със запазването или промяната на по-широкия режим на Балканите.

4.1. Великобритания

Основната концепция на политиката на Великобритания е запазването на режима, създаден по силата на мирния договор, с който завършва Първата световна война. Заети с въпроси в Близкия изток, британците не са заинтересовани да играят водеща роля в региона. Те предпочитат да поемат ролята на наблюдател и еквилибрист в противопоставянето на французите и италианците. За да постигнат целта си, е необходимо да се намали съперничеството между балканските държави. В случая с Македония напрежението е създадено от дейността на ВМРО в Югославска и Българска Македония. Всъщност британците смятат, че сътрудничеството между ВМРО и фашистка Италия е в състояние да доведе до промени в териториалната цялост на Югославия, а това от своя страна може да доведе до по-широки промени в режима, който е въведен съгласно мирните договори, сложили край на Първата световна война. В периода 1927-1930 г. британците упражняват силен натиск върху българското правителство да предприеме строги мерки срещу ВМРО.

Разбира се, във Великобритания влияние продължават да оказват традиционни пробългарски организации като Балканския комитет и Ноел Бъкстон, влиятелен член на Лейбъристката партия, както и всеки, който се опитва да направи британската политика по македонския въпрос по-пробългарска и про-ВМРО. Въпреки това, когато Лейбъристката партия е на власт, между 23 януари и 4 ноември 1924 г., и двама пробългарски настроени политици, Бъкстон и Томсън, са част от правителството, вътрешните конфликти във ВМРО и въпросът за участието ѝ в движението заедно с Българската комунистическа партия не им позволяват да формулират политика, която да се различава от тази, която Великобритания е следвала дотогава и която ще бъде упражнявана от този момент нататък от британското външно министерство. Най-голямата придобивка за България, макар и краткотрайна, се оказа подписването на споразумението Политис-Калфов.

4.2. Франция

Франция е заинтересована най-вече от запазването на следвоенния режим на териториално господство и стабилност в Европа, в конфигурацията, която тя е предложила и гарантирала. За осъществяването на този план Франция се стреми към създаването и поддържането на съюз от държави, който би бил отрицателно, ако не и враждебно настроен към Съветския съюз и Германия. В Североизточна Европа тази конкретна политика се изразява в подкрепа на Югославия, Румъния и Чехословакия. Всъщност агресивността на Италия спрямо Югославия засилва френския интерес към Югославия. Французите, както и британците, стигат до заключението, че италианското влияние и агресивност могат да бъдат намалени, ако България и Югославия постигнат някакво ниво на съгласие. Трън в отношенията между тях е режимът в Македония и най-вече дейността на ВМРО. Ето защо в периода 1927-1934 г. в сътрудничество с Великобритания, както и самостоятелно, тя многократно оказва натиск върху българското правителство да предприеме такива стъпки, че да попречи на ВМРО да действа в южната част на Югославия.

4.3. Италия

Основният елемент на политиката на фашистка Италия в Средиземноморието е експанзията на страната – експанзионистична политика, която има икономически и демографски характер – в Адриатическо море, Северна Африка и Източното Средиземноморие. Силната Югославия, държава, създадена по силата на мирните договори, сложили край на Първата световна война, възпрепятства до голяма степен осъществяването на тази политика. Отначало Мусолини се опитва да постигне помирение с Белград, като сключва Римския договор на 27 януари 1924 г., според който подкрепя сръбското желание за излаз на Егейско море и особено на Солун, в замяна на разширяване на италианското влияние в Риека.

Югославско-френският съюз от 1926 г. предизвиква голямо недоволство у Мусолини, тъй като той вижда в него ограничаване на властта му не само в Адриатическо море, но и в по-общ план в Европа. Ето защо първоначално той предлага създаването на четиристранен съюз с участието на Унгария, Румъния и България. Осъзнавайки, че плановете му за постигане на надмощие в Адриатическо море и за експанзия на Балканите не могат да бъдат осъществени без отслабването на Югославия, той следва политиката на accerchiamento (обкръжаване) на Югославия. За да успее в тази политика, Мусолини търси паралелни действия от Албания, Унгария, България, както и от ВМРО, косовските албанци и хърватските сепаратисти.

В горните рамки България и ВМРО трябва да поемат много сериозни роли. Първата трябва да отблъсква всеки „приятелски подход“ от страна на Белград, всеки натиск от страна на другите сили, който би целял да я накара да сътрудничи с Югославия и да не позволява на ВМРО да действа безпрепятствено на българска територия. Тази политика се приема от България до 1934 г. и неин главен защитник е генерал Вълков, член на всички български правителства през този период. Последният трябва да изиграе не по-малко важна роля, за да се направи така, че това да бъде единствената организация, която разполага с достатъчно мощни сили, за да дестабилизира Югославия. Вследствие на това Италия снабдява ВМРО с оръжие и пари, като ѝ предлага дипломатическа подкрепа и бази в Албания, от които да действа.

Италия не проявява особен интерес по отношение на бъдещето на Македония. На срещи с членове на ВМРО тя предлага независима Македония под италианска закрила – нещо, което няма да бъде лесно прието от ВМРО или България. Други предложения за създаване на федерация, която да включва Македония, Албания и Черна гора или Македония, Косово и Хърватия, не са продължени, тъй като изпълнението им се оказва очевидно непостижимо. В действителност Мусолини не се интересува от Македония; съответно той няма никаква мотивация да обсъжда евентуалния режим, който ще съществува. Напротив, той се интересува най-вече от отслабването на Югославия, като използва всички възможни средства.

4.4. Германия

Германия, голямата победена сила от Първата световна война, не е в състояние да продължи да провежда политика на интервенция на Балканите, както го е правила в началото на XIX век. Нейната слабост намира отражение дори в политиката, която тя възприема по Македонския въпрос. В междувоенните години представата на германците за българо-македонците е като за надменни народни бунтовници, докато ВМРО се възприема като националноосвободителна организация, а нейният лидер Иван Михайлов – като герой. Всички партии, от комунистите – с уговорки – до крайната десница, култивират отношения с ВМРО и подкрепят нейната борба, но Германия като държава не може да провежда активна политика или да влияе върху условията. До 1929 г. тя се опитва да култивира приятелски отношения и сътрудничество на икономическо ниво едновременно с България и Югославия, въпреки че е наясно, че македонският въпрос може да предизвика война между двете страни. След 1929 г. политиката ѝ спрямо Балканите става ясно по-активна и насочена преди всичко към анулиране на малката Антанта, която Франция насърчава.

4.5. Съветският съюз

Политиката, която Съветският съюз възприема по македонския въпрос, се корени в идеите на Ленин за правото на народите на самоопределение и включването им в социалистически федерации, както и във връзката между работническото движение и националноосвободителните движения на колониите. Така Комунистическият интернационал – организация, която е под пълния контрол на Съветския съюз и в която членуват всички комунистически партии, преценява, че съществуващата ситуация на Балканите през 1922 г. може да доведе до доминиране на комунизма в България. Разгромът на Българската комунистическа партия през 1923 г. обаче показва, че тя не може да изпълни мисията си без външна помощ. Ето защо Комунистическият интернационал призовава всички балкански комунистически партии да подкрепят Българската комунистическа партия, за да ѝ дадат възможност да вземе властта. Българският комунистически лидер Васил Коларов, представител на Комунистическия интернационал и ръководител на Балканската комунистическа федерация, преценява, че въпросът, около който могат да се обединят всички бойни сили в България, за да предложат братската си подкрепа на другите комунистически партии, е македонският. А като решение е необходимо създаването на независима Македония – и независима Тракия – с трудово-аграрно правителство. Това развитие на събитията ще доведе до господство на комунистите в България, а след това и в останалите страни, така че в крайна сметка да се създаде почетен Съюз на независимите балкански демокрации. Любопитното е, че в по-късните текстове (Виенските документи) създаването на обединена, независима Македония, което всъщност би разширило географските им граници, се смята за изискване за създаването на Балканска федерация. Заслужава да се отбележи, че във всички свързани с това текстове се говори за „македонски народ“, а не за „македонска нация“. Всъщност в това понятие са включени националностите, които живеят на македонска земя и съставляват „македонския народ“.

Въпреки това прибързаното публикуване на текстовете на споразумението между комунистическите партии и българо-македонските въстаници от [ляво настроени части на] Вътрешната македонска революционна организация (ВМРО), както и с други по-малки групи, настройва срещу тях [дясно настроеното мнозинство на ВМРО под ръководството на Иван Михайлов] и води до убийството от страна на ВМРО на повечето от лидерите на свързаните с тях движения, а от друга страна, кара ВМРО да преследва всички комунистически партии от народите, които те уж представляват, тъй като те или са извън закона, или са на ръба на политическото развитие. Въпреки това съветските представители упорстват и принуждават комунистическите партии да подкрепят лозунга за обединена и независима Македония и Тракия, въпреки че в края на 20-те години на ХХ в. той остава приглушен в периферията.

Разпространението на фашизма в Европа в началото на 1930-те години води до промени в политиката на Съветския съюз и Комунистическия интернационал. Въпроси като самоопределението на малцинствените групи, създаването на федерации и по-специално македонският въпрос се превръщат в маргинален интерес, тъй като приоритет има отблъскването на опасността, която представлява фашизмът. Тази политика започва да се прилага в началото на 1934 г. и се появява като доктрина през следващата година. В съответствие с решенията, взети по време на VII конгрес на Комунистическия интернационал (юли-август 1935 г.), комунистическите партии трябва да си сътрудничат с други сродни партии и политически и социални групи, за да създадат народни фронтове, така че да могат да противодействат идеологически и политически на бурята на фашизма. Етническите малцинства, чиито права комунистическите партии трябва да защитават, трябва да участват заедно с тях в тази борба.

В рамките на тази политика „народът на Македония“ е прекръстен на „македонска нация“, за да бъде в съгласие с партийната линия. Комунистическите партии отстъпват позиции по отношение на политиката на „обединена и независима Македония и Тракия“, но са принудени да признаят „македонските“ малцинства. През същата година е основана Македонската комунистическа партия. На своя VI конгрес Гръцката комунистическа партия признава две етнически малцинства в гръцка Македония – еврейското и „македонското“, за чиито права започва да иска защита.

Както през 1923 г. българските комунисти се опитват да използват линията, заета от Съветския съюз, за да постигнат своите цели, така и в края на 1930-те години югославските комунисти използват новата си позиция в Комунистическия интернационал, за да обслужват своите цели. А именно, те запазват отделната „македонска“ националност, като адаптират идеята за Балканска комунистическа федерация към съществуващите в Югославия условия. Така през октомври 1940 г. Югославската комунистическа партия призовава „македонския народ“ да се бори срещу сърбите, българите и гърците.

Тези решения, които преминават незабелязано по време на подготовката за Втората световна война, по-късно се оказват решаващи, тъй като през 1942 г. Югославската комунистическа партия се ангажира с подкрепата на Съветския съюз да включи в програмата си създаването на нова Югославия и уреждането на Косовския и Македонския окръг. През 1943 г. по време на втората сесия на АВНОЮ те поставят основите на бъдещата Югославска федерация, която ще включва шест държави, една от които ще бъде Македония. Всъщност на втората сесия на АВНОЮ те избират представители на гръцка и българска Македония, които обаче не присъстват по време на работата на сесията.

5. Втората световна война – гражданска война

5.1. Силите от Оста

Капитулацията на Гърция пред Германия на 23 април 1941 г. води до разделянето на Македония на три окупирани зони: германска зона, която обхваща района между реките Алиакмон и Струма, със Солун като щаб на Солунско-егейското военно командване. Италианската окупирана зона включва Западна Македония, която заедно с Албания и Епир представлява единна област под италианска администрация, а българската зона включва частта от Македония на изток от река Струма и цяла Западна Тракия. Освен това на българите е предоставена по-голямата част от Югославска Македония, с изключение на района около Тетово, който заедно с Косово е присъединен към италианска Албания. Германците виждат в Македония център на германската окупация на Балканите, а в Солун – комуникационен център за силите на Оста от Германия до Северна Африка.

Българите разглеждат окупацията като пълен обрат на решенията, взети по време на Букурещкия и Ньойския договор, и като осъществяване на Велика България, което е предвидено от Санстефанския договор. Ето защо те пристъпват към незабавното изгонване на гръцките власти и замяната им с български, за да включат напълно гореспоменатите области в рамките на българската държава. Всъщност на 14 май 1941 г. България анексира тези земи с официален акт, който Германия отказва да признае.

В същото време тя предприема стъпки, за да усети присъствието си в Централна и Източна Македония, като назначава български офицери за връзка в италианските и германските гарнизони и въвежда „комитети за освобождение“ в някои славяноезични села. „Българският клуб“ се стреми да се превърне в център на българската пропаганда в Солун. Всъщност през 1943 г. България се опитва да разшири господството си в цяла Македония. На 8 юли 1943 г. германците първоначално се съгласяват да разширят зоната под българска окупация, като включат и района от река Струма до река Аксиос, тъй като се стремят да освободят военните сили от Македония, за да ги изпратят към Източния фронт. Но реакцията на гърците – както на обикновените хора, така и на официалните представители – възпрепятства разширяването на окупираните от България земи в Централна и Западна Македония след капитулацията на Италия през септември 1943 г. Едва през 1944 г., когато вече има недостиг на хора в германската армия на различните фронтове, германците позволяват на българите да поемат контрола над областта източно от река Аксиос. По същия начин, на 5 септември същата година, те позволяват създаването на все още независима македонска държава, начело на която застава лидерът на ВМРО и любимец на Хитлер Иван Михайлов.

5.2. Франция

Въпреки факта, че по това време се развива интензивна дейност във връзка с македонския въпрос, Франция не участва в тогавашните събития. Тя се интересува повече от положението на Гърция в началото на войната и в следвоенния период на равновесие, отколкото от събитията в Македония и в дипломатическата област.

Около началото на Втората световна война французите предлагат ревизия на балканския фронт от Първата световна война с укрепването на Солун, който да функционира като база за настъпление към румънските петролни находища, които Германия използва, за да попълни запасите си. Гърция е готова да обсъди този план, но французите разполагат с ограничени сили за неговото осъществяване. От друга страна, британците предлагат създаването на коалиция от неутрални държави на Балканите и затова френската идея скоро е изоставена.

След края на Първата световна война Франция застава на страната на Великобритания и САЩ в дискусиите, свързани с Гърция, които се провеждат в рамките на Организацията на обединените нации. По-конкретно, тя гласува заедно с останалите сили – с изключение на Съветския съюз и Полша – украинския призив срещу нахлуването на гръцки войски в Албания и подкрепя съответния гръцки призив до Съвета за сигурност на ООН срещу помощта, която съседните комунистически държави оказват на бунтовниците от Демократичната армия, и тяхната намеса в гръцките дела. По-конкретно тя подкрепя американското предложение за създаване на комисия, която да работи за подобряване на отношенията между балканските държави (UNSCOB), както и заключенията и работата на UNSCOB, а освен това и предложенията на Великобритания и САЩ да се спре снабдяването на Албания, Югославия и България с оръжие за бунтовниците от Гръцката демократична армия.

5.3. Великобритания

Днешният режим, който съществува в Македония с поддържане на граничната линия, определена съгласно Букурещкия договор, е до голяма степен резултат от усилията на Великобритания през 1944 г. Ръководителите на Великобритания, включително министър-председателят Уинстън Чърчил и министърът на външните работи Антъни Идън, не само застават безрезервно в подкрепа на връщането на предвоенния режим за Македония, но и се борят за постигането му. Естествено, от своя страна британците са обезпокоени от напредването на съветската армия в Румъния и възможността тя да достигне до бреговете на Егейско море.

По-конкретно, през септември 1944 г. разпадането на съюза на Оста и напредването на съветската армия в Румъния създават нови условия. На 2 септември председателят на Земеделската партия в България Константин Муравиев става министър-председател на ново правителство, което впоследствие е свалено на 9 септември, когато съветската армия навлиза в страната. Управлението на страната е поето от Отечествения фронт, а министър-председател е Кимон Георгиев. Тези правителства поддържат българските окупационни сили в Източна Македония, като се стремят към териториални придобивки в региона. Всъщност Георгиев поставя българските армейски части на разположение на руския фелдмаршал Толбухин.

Още през май 1944 г. Чърчил изпраща на Сталин план, в който предлага свободно движение на съветските войски в Румъния със съответното споразумение за Великобритания в Гърция; този план е приет от съветския лидер. Освен това в телеграма до Чърчил от 6 септември 1944 г. Идън отбелязва направо, че „ако трябва да избираме между две страни (България и Гърция), очевидно е, че Гърция е на първо място, защото е наш съюзник и се бори във войната, а от друга страна, защото що се отнася до следвоенното ни положение в Източното Средиземноморие, Гърция представлява по-голям интерес за нас, отколкото България“. На 21 септември Чърчил отново информира Съветския съюз, че британски войски се изпращат в Гърция, и иска съветската армия да не навлиза в Гърция, без предварително да получи неговото съгласие.

Окончателните корекции на границите на Македония изглежда са решени на срещата между Сталин и Чърчил, която се провежда в Москва на 9 октомври 1944 г. На нея Гърция преминава в британската сфера на влияние, като се вижда, че Чърчил предлага 90% съветско влияние в Румъния, 75% в България, 90% британско влияние в Гърция и 50-50% влияние на двете сили в Югославия, нещо, с което Сталин се съгласява.

Съветският съюз спазва споразуменията с британците, като съветската армия под командването на Толбухин спира на гръцко-българската гранична линия през септември 1944 г., отказвайки да премине границата, за да сложи край на германската окупация на Македония или да помогне на новия си „съюзник“, българската армия, в Източна Македония. Всъщност на 11 октомври, само два дни след споразуменията между Сталин и Чърчил, на българската армия е наредено да освободи гръцката земя в рамките на петнадесет дни, нещо, което тя прави до мъртвата линия. На Ялтенската конференция Сталин отново уверява Чърчил, че няма да се намесва в Гърция.

Сътрудничеството между Съветския съюз и британците дава възможност на последните да поискат от Тито да се въздържа от всякакви действия срещу гръцка Македония. По-конкретно на 9 декември ръководителят на британската мисия Маклин иска обяснение от Тито във връзка със събирането на „Македонската бригада“, като го предупреждава да не пристъпва към каквито и да било действия срещу Гърция. Тито дава думата си, че няма да пристъпи към агресивни действия срещу Гърция. В резултат на това по време на сблъсъците през декември искането за подкрепления, което Тито получава от Гръцката комунистическа партия, е пренебрегнато и частите под командването на Гоцев получават заповед от Тито да се придвижат по-на север в преследване на германските сили и албанските националисти в Косово, вместо да преминат гръцко-югославската граница. Подобно искане, отправено от Гръцката комунистическа партия към Георги Димитров, лидер на Българската комунистическа партия, среща отрицателен отговор.

Но дори в по-общ план британците се опитват да обезкуражат раздухването на македонския въпрос. Вследствие на това в началото на 1945 г. Великобритания заема позиция срещу обединението на Югославия и България във федерална държава, както и срещу териториалните претенции на Югославия. Но дори и по въпроса за създаването на единна „обединена и независима Македония“, предложен от Тито и ръководителите на наскоро създадените конфедеративни държави, британската политика е отрицателна, тъй като смята, че в такъв случай това би означавало славяни и гърци да съжителстват в една и съща държава, където ще има постоянно напрежение и това ще възроди етническите съперничества, създавайки същите проблеми, които са съществували в началото на XX в.

През пролетта на 1945 г. се наблюдава значителна промяна в югославската политика спрямо Гърция, тъй като Тито продължава с множество изявления, че би приел обединение между славяно-македонците в гръцките провинции и Югославия, като същевременно осъжда Гърция за системното им потискане. Британците, както и американците, заподозират, че тази агресивност от страна на Тито е следствие от промяната в позицията на Съветския съюз. Те съветват Гърция да запази спокоен тон, но във всички случаи отхвърлят обвиненията, отправени към Гърция, дори по време на свързаната с това дискусия по време на заседанието на Съвета за сигурност на ООН през февруари 1946 г.

По време на мирната конференция, започнала на 25 април 1946 г., Великобритания подкрепя Гърция всеки път, когато Съветският съюз или представители на други държави с комунистически режими формулират обвинения срещу Гърция, но не предлага, по същия начин както американците, никаква помощ на Гърция за осъществяване на териториалните ѝ претенции, които включват отделянето на Северен Епир от Албания и включването му в състава на Гърция, както и придвижването на гръцката граница в посока към България на дълбочина 36 мили. Те смятат, че гръцките претенции не предлагат никакво подобрение на отбранителната способност на страната, като в същото време биха предизвикали реакция от страна на Съветския съюз. Заедно с американците те предлагат на Гърция да търси сигурност в рамките на наскоро създадената Организацията на обединените нации (ООН). Въпреки всичко това през ноември 1946 г. британският представител представя на Съвета на външните министри в Ню Йорк исканите от Гърция промени в гръцко-българската граница, но не проявява желание да продължи обсъждането на въпроса, когато американският представител отказва да ги подкрепи.

Британците, заедно с американците, продължават да подкрепят териториалната цялост на Гърция и през следващите години от 1947-1949 г. и да отправят остри реплики към българите и югославяните във връзка с техните изявления и действия, свързани с присъединяването на части от гръцка, българска и югославска Македония към една южнославянска федерация.

5.4. САЩ

Съединените щати, от своя страна, през цялата 1944 г. се противопоставят на създаването на сфери на влияние в Европа и предпочитат да решат целия въпрос с дискусии между съюзниците. Те не разполагат нито с адекватна информация от своите източници за събитията в Гърция, нито с ясна позиция за бъдещата ситуация на Балканите като цяло. Те вярват, че всичко може да бъде определено на конференцията в Ялта през февруари 1945 г. Общественото мнение в Америка реагира отрицателно на действията, предприети от британците по време на сблъсъците през декември, но Рузвелт дава съгласието си за британските действия. Като цяло обаче до лятото на 1945 г. САЩ не проявяват особена активност. Ситуацията се променя през лятото на 1945 г., когато САЩ обявяват, че изпращат делегация в Гърция, за да гарантират свободата на изразяване на гръцкото малцинство в българските избори.

САЩ имат ясна позиция, особено по македонския въпрос. Граничната линия Гърция-България-Югославия, която е съществувала преди войната, трябва да остане такава, каквато е била, без никакви промени, освен ако това не е пожелано от населението на страните. Гръцкият сектор на Македония е населен с гърци, които не желаят промени в границите или да участват в създаването на „македонска“ държава. Всъщност за американците не съществува нито „македонска“ нация, нито „македонско национално съзнание“. Съответно всеки опит за промени в Македония среща твърдо противопоставяне от страна на американците.

Американците поемат инициативата да подкрепят Гърция на мирната конференция и в ООН през 1946 г., но отказват, по същия начин като британците, да подкрепят исканията за присъединяване на земи към гръцката държава. Американските представители отхвърлят енергично и откровено обвиненията, отправени към Гърция от Съветския съюз и други комунистически сили, като същевременно отказват да обсъждат евентуалното откъсване на земи от Гърция в полза на съседните държави и се противопоставят на съветската агресивност спрямо Гърция, като засилват връзките си със страната, дори изпращат силни сили от военни кораби на посещение в пристанището на Пирея. Истинското укрепване на гръцко-американските отношения обаче настъпва с обявяването на 12 март 1947 г. на Доктрината „Труман“ за подкрепа на Гърция и Турция срещу налагането на комунистическо влияние и одобряването на заем в размер на 400 000 000 щатски долара като помощ за тези две държави.

Що се отнася до македонския въпрос, САЩ продължават да гарантират териториалната цялост на Гърция и категорично се противопоставят на всеки опит за създаване на отделна „македонска“ държава, която да включва гръцки земи. Но за разлика от британците, американците смятат, че комунистическите държави Югославия и България могат да решат македонския въпрос както желаят, със съгласието или с противопоставянето си, но не могат да се съгласят с отделянето на гръцки земи, които биха били присъединени към тази нова държава. Вследствие на това американците от време на време реагират остро на всяко действие на Югославия и България, което изглежда оспорва целостта на Гърция, като най-важният сред тях е въпросът за признаването от тяхна страна на Временното демократично правителство през 1948 г. и създаването на независима Македония, обявено от Гръцката комунистическа партия и основано на решение, взето по време на Петия пленум през 1949 г.

От момента, в който разгромът на Демократическата армия решава проблема с националната сигурност и целостта на Гърция, американците настояват страната да подобри отношенията си с Югославия. САЩ смятат, че е благоприятно Югославия да бъде изключена от Коминформа. Въпреки това първият опит за подобряване на гръцко-югославските отношения след назначаването на Пластирас за министър-председател през 1950 г. се проваля в резултат на искането на Тито за предоставяне на малцинствени права на „македонците“ в Гърция. Преговорите са прекратени и по-късно възобновени едва след като американците и британците оказват натиск върху Тито да спре да се меси в малцинствените въпроси на други държави. Тито отговаря с уточняващо изявление, че напредъкът на двустранните отношения не зависи от положението на славяномакедонците в гръцкото общество – изявление, което води до подобряване на отношенията между двете държави. Фактът, че Тито не е оттеглил изявленията си за „македонското“ малцинство в Гърция, не притеснява американците, тъй като основният проблем за тях е териториалната цялост на Гърция и оттам нататък изключването на Тито от комунистическия блок.

Проблемът със сигурността на гръцката граница, особено на север, на практика е решен с присъединяването на Гърция към Атлантическия съюз (НАТО) на 22 октомври 1951 г., тъй като сигурността на страната е поставена на друго ниво – това на отношенията между две съперничещи си коалиции. Съответно всяко нападение срещу гръцка Македония ще бъде отблъснато от силите на НАТО. С насърчението на американците на 28 февруари 1953 г. Турция, Югославия и Гърция подписват тристранен договор за приятелство и сътрудничество, в който се определя, че трите държави са длъжни да подкрепят взаимно своята независимост и териториална цялост, ако бъдат застрашени от друга сила.

5.5. Съветският съюз

След края на Втората световна война Съветският съюз гледа на македонския въпрос не като на отделен въпрос, който трябва да бъде решен, а като на фигура на дипломатическата шахматна дъска с британците и американците. След като през 1945 г. силите от Оста капитулират, Съветският съюз насочва вниманието си към включването на Унгария, Румъния и България в комунистическия блок и към засилване на влиянието си в Гърция с подкрепата на Гръцката комунистическа партия и комунистическите партии на съседните държави, както и с увеличаването на окупационните си войски в Иран. Според Джордж Кенън, тогавашен пълномощен министър на САЩ в Москва, тези действия се осъществяват или пряко от съветското правителство по официални дипломатически канали, или чрез натиск, упражняван от местните комунистически партии, за чиито действия то твърди, че не носи отговорност. По този начин, ако дейностите на Съветския съюз срещнат съпротива от страна на другите сили, натискът продължава с дейността на комунистите на местно ниво.

Гръцката гражданска война, започната от Гръцката комунистическа партия през 1946 г. с нападение срещу Литохоро в деня, когато се провеждат изборите в България, показва гореспоменатите характеристики на съветската политика. Съветският съюз упълномощава Гръцката комунистическа партия да започне въоръжена борба, която при успех би довела до съветизация на Гърция, а при неуспех поражението ще тежи върху Гръцката комунистическа партия, а не върху самия Съветски съюз.

На мирната конференция Съветите възприемат твърда линия срещу Гърция, тъй като тя насърчава и подкрепя териториалните претенции на съседните държави, които са победени във войната и в които има комунистически режими, противопоставящи се на победоносната Гърция. По-конкретно, украинският външен министър Димитрий Мануилски подкрепя искането на България за излаз на Егейско море и присъединяването на Западна Тракия към България, а същата подкрепа изразява и югославският представител Моша Пияде. Естествено, Съветският съюз отказва да обсъжда, както на мирната конференция, така и в Съвета на външните министри, гръцките териториални претенции, които потенциално са в ущърб на неговите съюзници Албания и България. От друга страна, на 24 август 1946 г. Украйна, член на Съветския съюз и постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, отправя апел срещу Гърция, защото Гърция потиска малцинствата в Македония и Тракия и защото е поискала отделянето на Северен Епир от Албания. Целта на обжалването от страна на Украйна е да се блокира бъдещото обсъждане на гръцките териториални претенции за сметка на съседните комунистически държави.

Съветският съюз продължава да подпомага Гръцката комунистическа партия в усилията ѝ да завземе властта, както и Югославия в опита ѝ да се обедини с България под формата на федерация. Въпреки това, когато Сталин разбира, че Тито работи за установяване на сътрудничество с другите комунистически държави, които могат да се противопоставят на неговата политика или да определят своя собствена политика, той пристъпва към изключването на Югославия от Коминформбюро, а пред целия тогавашен комунистически свят Тито е обвинен в ревизионизъм.

Делото за създаване на отделна „македонска“ държава, което дотогава се лансира от Тито, не е забравено; просто Съветският съюз се опитва да го осъществи в противовес на Тито, като призова населението на Народна република Македония (югославска федеративна държава) към самоопределение с помощта на българите и Гръцката комунистическа партия, за да се създаде „независима Македония“ в рамките на Балканската комунистическа федерация.

Въпреки това, когато в началото на 1949 г. Съветският съюз открива, че Гръцката комунистическа партия е загубила борбата и гръцката армия отново е в боеспособно състояние, така че да представлява заплаха за другите комунистически страни, външният министър Громико иска прекратяване на бойните действия в Гърция. По време на разговорите той отрича всякаква отговорност от страна на Съветския съюз във връзка с делото за създаване на независима Македония.

Изявленията на Громико не означават, че дейностите на Съветския съюз във връзка с Македония ще спрат след това. Напротив, през следващите години с насърчението или толерантността на Съветския съюз се развива организирана пропагандна кампания, излизаща от България, която призовава всички „македонци“ в Югославия и Гърция да се обединят със своите братя в България. Тези дейности целят да създадат подходящи условия за свалянето на Тито. След смъртта на Сталин обаче македонският въпрос престава да бъде въпрос от висшата политика на Съветския съюз.

5.6. Последният период

Присъединяването на Гърция към НАТО на практика довежда до откъсване на Македонския въпрос от въпросите за промени в граничните линии и господството в областта на гръцка Македония. В крайна сметка той прераства във въпроса за съществуването или несъществуването на „македонците“, за тяхната национална идентичност и в претенциите за историческо минало и културно наследство на Македония.

От време на време се провокира напрежение между Атина и Белград, тъй като първата смята и продължава да смята, че „македонско малцинство“ и „македонска раса“ не съществуват, докато Белград иска от нея да приеме реалността, както я тълкува той. Основната точка на напрежение обаче се намира в отношенията между Белград и София, тъй като Белград признава и продължава да признава „македонците“ за отделна нация, а София или приема аргументите на Белград – когато отношенията между Белград и Москва са добри – или смята македонците за част от „българската нация“, когато Москва започва да обвинява Тито в „ревизионизъм“.

Самият Съветски съюз, макар че обикновено подхранва враждебни намерения към Белград, все пак никога не приема позицията на Българската комунистическа партия относно българщината на македонците, виждайки, че от 1934 г. признава „македонската“ народност и изисква правото ѝ на самоопределение. Само че по времето, когато отношенията с Югославия са обтегнати, той напълно потулва въпроса, но когато времената са благоприятни, пристъпва към действия, с които пряко или косвено изразява подкрепата си за Скопие и Белград.

Освен това ръководителите на Гръцката комунистическа партия, които са в изгнание и са под пълния контрол на съветите, поддържат същата позиция като Югославия, т.е. тезата за съществуването и потискането на славяномакедонците в Гърция, независимо от продължаващите и злонамерени нападки срещу югославските комунисти.

Позицията на САЩ в новата фаза на македонския въпрос се определя главно от необходимостта да се подкрепя Югославия и да бъде накарана да поддържа постоянно лоши отношения с Москва и добри отношения със съседните държави. В резултат на това по време на гръцко-югославската криза от 1962 г., която е предизвикана от изявления на югославски официални лица, че в гръцката държава има „македонци“, и последвалото отлагане от страна на Гърция на изпълнението на споразумението от 1959 г. за граничните комуникации, някои американски официални лица, според гръцката преса, призовават Атина да „отстъпи“ или да признае малцинството, а други съветват и двете страни да проявят известна сдържаност. Естествено, въпросът за териториалната цялост на Гърция е съвсем различен и твърдото мнение на американците е, че всяка заплаха за териториалната цялост на страната ще се разглежда като заплаха за САЩ.

Устното споразумение, отнасящо се главно до македонския въпрос, сключено в Атина на 2 декември 1962 г. между гръцкия външен министър Аверов и югославския му колега Попович, на практика принизява македонския въпрос до налагането на диктатура в Гърция.

 

Източник

 

Власис Власидис е преподавател по политическа комуникация и масмедии, Катедра по балканистика, Университет на Западна Македония, Гърция


Pin It

Прочетете още...

Преди войната

Тарик Али 06 Май, 2022 Hits: 3129
Скоро след като поемат властта, болшевиките…