Архив по месеци

Февруари 2022

Добре дошли в страницата ни с архиви. На тази страница ще намерите общо 14 от нашите статии, разделени по месеци и години.
Изгледи - Европа
Дмитрий Муратов
3925

Как руският вестник, носител на Нобелова награда, отразява Украйна

Дмитрий, разкажете ми как Вие, Вашият екип и Новая газета реагирахте на руското нахлуване в Украйна. Правителството оказва ли допълнителен натиск върху вас – повече от преди? Събрахме се в редакцията... прочетете повече..

Дискусии - България
Анастасия Пашова
4844

Първите руски паметници в България, свързани с Руско-Османската война 1877-1878 – трансформации на паметта

Историята на първите паметници за Руско – Османската война показва липсата на българска традиция в културата на паметта в първите десетилетия след войната. Първите места на памет за войната са привнес... прочетете повече..

Дискусии - Европа
Тимъти Гартън Аш
5113

Нахлуването на Русия в Украйна ще промени завинаги облика на Европа

В ранната мъгла на войната, която тепърва започва, виждам четири неща, които Европа и останалата част от Запада трябва да направят. Първо, трябва да осигурим защитата на всеки сантиметър от територият... прочетете повече..

Изгледи - България
Жаклин Бодурова
8919

Общото и различното в религиозните традиции между арменци и българи

Според някои източници арменци присъстват на Балканите отпреди новата ера. Но една първа голяма вълна е придошла включително в българските земи, през VІ-ти век. Първите изселници пристигат там през Ср... прочетете повече..

Изгледи - България
Ибрахим Карахасан-Чънар
9994

Календарни празници и обичаи на къзълбашите в Делиормана

Ислямската конфесия в България обхваща около 12% от населението на страната, като преобладаващата част са български турци (ок. 600 хил. души). Над 90% от тях са представители на ортодоксалното направл... прочетете повече..

Дискусии - България
Михаил Иванов
3746

Протестът през май 1989 г. в Джебел

Майските протести на турците в България през 1989 г. и последвалата масова изселническа психоза, довела до паническото напускане на страната на 369 839 души, включително най-малко 1630 ... прочетете повече..

Дискусии - България
Жанет Сампимон
7248

Ставането на българщината – част 8

Както беше разгледано в глава 2, Хабсбургската империя е благоприятна почва за развитието на българския интелектуален живот през XVII и XVIII век. Това продължава и през XIX в., когато в градове като ... прочетете повече..

Дискусии - Култура
Марк Лила
2936

Аренд и Айхман: новата истина

Два забележителни филма на големи европейски режисьори показват колко трудно е да се намери и поддържа някаква точка на равновесие, когато става въпрос за „Окончателното решение“. Филмът „Хана Аренд“ ... прочетете повече..

Дискусии - Култура
Дженифър Фини Бойлън
5660

Моето транс-пътешествие: История в 6 паспорта

Когато майка ми видя снимката в първия ми паспорт, издаден точно една седмица преди 18-ия ми рожден ден, тя каза: „Изглеждаш така, сякаш имаш някаква тайна“. Наистина имах тайна: бях транссексуална. ... прочетете повече..

Дискусии - България
Зейнеп Зафер
5611

Турското крило на Независимото дружество за защита правата на човека (НДЗПЧ)

За баща ми, Ибрахим Мустафов Келешов (1934-1982), радиото беше единствена надежда и прозорец към истината, скривана от тоталитарното правителство. От малка съм го запомнила как вечер, преди да заспи, ... прочетете повече..

Дискусии - България
Фредерик Б. Чари
5403

Българските евреи и окончателното решение, 1940-1944 – част 1

Историята на отношението на България към еврейската общност в нейните граници по време на Втората световна война не е просто поредната история на ужаса и унижението или, в този смисъл, на славата и чо... прочетете повече..

Изгледи - Европа
Super User
2620

„Ниският риск все още не е нулев риск“

Специалистката по инфекциозни болести Д-р Яна Шрьодер вярва, че това лято ще отбележи временно връщане към почти нормална ситуация за мнозина, но предупреждава, че през есента и зимата може да има още... прочетете повече..

Дискусии - България
Жанет Сампимон
7331

Ставането на българщината – част 7

Както видяхме, руснаците са знаели много малко за България и българите. Това се променя след 1771 г., когато в своята Allgemeine Nordische Geschichte (1771 г.) Август Лудвиг Шльоцер посочва българския... прочетете повече..

Изгледи - Свят
Елиф Батуман
2640

Кухнята на паметта

Описван като „лаборатория на анадолската кухня“, „етнографски музей“ и „градина на изгубени култури и забравени вкусове“, ресторантът Чия софрасъ е творение на Муса Дагдевирен, четиридесет и девет год... прочетете повече..

Резултати 1 - 14 от 14