Самия взрив не видях. Само пламъци. Всичко, сякаш се съмваше… Цялото небе… Високи пламъци. Пушек, сажди. Жега страшна. А него все го няма и няма.
Автор: Светлана Алексиевич
Възходът и мощта на свързващите технологии – инструменти, които свързват хората с огромни количества информация, но и едни с други – ще превърне двадесет и първия век във век на изненадите.
Автори: Ерик Шмид и Джаред Коен
Веднага след 9 септември 1944 година циганите стават обект на етническа, религиозна и културна асимилация от страна на държавната малцинствена политика, която през различните периоди има различни форми и се провежда с различни средства.
Автор: Анастасия Пашова
Имануел Уолърстайн за логиката на глобалната история от конференцията в Ялата до Втората иракска война.
Автор: Имануел Уолърстайн
Майк Матас – млад софтуерен специалист и технолигически гуру от Калифорния, представя първата истински дълга интерактивна книга за iPad.
Автор: Златко Енев
Ние забулваме не просто някаква сграда. Ние забулваме немския страх, немската гордост.
Автори: Христо (Явашев), Жан-Клод (Дане), Андре Мюлер
Интервю с Елиф Шафак, една от най-известните и четени в момента турски писателки.
Автори: Елиф Шафак, Франк Мундо
Не му се прибираше. Сънят бягаше от очите му, дали от вълнение, дали от спомените по Родината… А те плуваха ли, плуваха в съзнанието – животът в Яйлата и многобройните стада, огласящи с чанове и тюмбелеци планината...
Автор: Емел Балакчи-Алеф
Дами и господа, представям ви един Български майстор: Ставри Калинов.
Автор: Златко Енев
Мразех ги, мразех тези, които бяха довели извършителите дотам, че да не мислят какво вършат, мразех и другите, които им бяха промили мозъците и осигурили експлозива, но мразех най-вече себе си, че съм способен да мразя!
Автор: Красимир Дамянов
Генерацията на 40-годишните загърби мисията си, избра да се спасява поединично, а днес се утешава с вицове.
Автор: Иво Христов
Първо Исландия. После Гърция. А сега Ирландия, която влезе в банкрут със своя собствена мистериозна логика…
Автор: Майкъл Луис
Заглавието казва всичко. Повече подробности – в текста.
Автор: Раймонд Вагенщайн
Сивият говори насечено, като че ли не си мърда устните. Изглеждат стиснати. Приличат на черна дебела черта, направена сякаш с въглен върху лицето му.
Автор: Георги Михалков
Първите другарски съдилища в България са създадени в началото на 1960 г. в отделни предприятия, институции и образователни заведения по инициатива на действащите там масови организации, като при това получават подкрепа от партията...
Автор: Улф Брунбауер
вчера разглеждах програмата на най-голямата книжарница в града. щяха да гостуват ирански поетеси в изгнание. за хора в изгнание по моите представи изглеждаха доста добре. изгнаничеството винаги е вървяло. франция е хубаво място за хора, които нямат къде да отидат.
Автор: Момчил Миланов
Човек може да бъде и предупредителна камбана, която дрънчи откъм някой ъгъл…
Автори: Ингмар Бергман, Андре Мюлер
Луцифер сякаш се усмихна, докато разглеждаше разгърдената и замаяна от благост Божа твар, която околните наричаха Високоблагоговейнство. Хареса му – сив човек, просто устроен и поставен по погрешка на високо място...
Автро: Николай Савов
Сърбия, която е специален гост на тазгодишния Лайпцигски панаир на книгата, все още е затворена в самоналожена националистическа изолация. Немският журналист Йорг Плат разказва със смесени чувства за посещението си в страната.
Автор: Йорг Плат
Артистичната сцена в Истанбул расте, колекционери и галеристи инвестират в нови помещения, поддържат критично настроени и млади артисти. Но дали всичко това насърчава либерализацията на страната е все още неясно.
Автор: Инго Аренд
Още сънува насмешливия му танц. Наоколо се трупат хлапета. Единствено хлапета. Показалецът вече не танцува, а дирижира общото оживление: заканва се, забранява, отказва, повиква, посочва. Накрая натиска спусъка на пистолет.
Автор: Палми Ранчев
След 1944 г., българските комунисти си поставят за цел да осъществят „социалистически начин на живот“. Но Партията и държавата се сблъскват с едно непокорно население, което не иска да живее по зададени от идеологията директиви.
Автор: Улф Брунбауер
Популизмът е понятие, което напоследък се употребява твърде често. С него дори понякога се злоупотребява. Същевременно обаче той е „хлъзгаво“ понятие, чийто смисъл остава мъгляв.
Автори: Мишел Виевиорка, Боян Знеполски
В нея имаше слънце и кротка прах, имаше и река дори, разляла се като нива на щастлив човек, имаше и зима в нейната усмивка – много хубав сняг светеше в усмивката на Маша. Ячо се чудеше как другите хора не забелязват това.
Автор: Здравка Евтимова
Тероризмът в Гърция предизвиква все по-голяма загриженост сред европейските партньори на страната. Защо в Гърция все още има леви терористи?
Автор: Айлан Грийнбърг
Започналата война за собствеността върху двата вестника е важен момент от нашия несвършващ „преход“. Защото става дума за двата вестника, които дирижираха общественото мнение в най-важните начални години на „прехода“.
Автор: Александър Кертин
Книгите, които си спомням най-добре, са ония, които откраднах в Мексико Сити, между седемнадесет- и деветнадесетгодишна възраст, и ония, които купих в Чили когато бях на двадесет, през първите няколко месеца от преврата.
Автор: Роберто Боланьо
Западната култура е развила способността свободно да демонстрира противоречията си. Може би те си остават неразрешени, но пък са добре познати и признати...
Автор: Умберто Еко
Гневът го караше да забързва крачка. Жената се стремеше да не изостава зад него, като от време на време, за да не загуби равновесие, разперваше ръце.
Автор: Кристин Димитрова
Автор: Никита Нанков
От 1989 г. ни делят вече почти две десетилетия, а литературата ни избягва да погледне сериозно на важните си въпроси. Или ги заобикаля, или предпочита дребните отговори.
Автор: Владимир Трендафилов
В магазина за електроматериали имаше продавачка, старец и младеж. Старецът стоеше между младежа и продавачката, страшно загледан в някаква крушка и беше там само за да пречи. Продавачката гледаше през него по посока на младежа...
Автор: Светослав Терзийски
Всичко започна с това, че ми се искаше да умра. Никой не подозираше желанието ми и не можеше да му влияе. Затова аз спокойно си представях как...
Автор: Неда Антонова
Дори вестник „Труд“ отбеляза смъртта му. Кембълът, пилот от формула едно на езика...
Автор: Йордан Ефтимов
Медии, политика и тиранията на социологическите анкети.
Автори: Ивайло Дичев, Джудит Видал-Хол
Коментари