Роберто Боланьо и знамето, което никога не може да бъде спуснато.
Автор: Роберто Боланьо
Никой друг текст в Западната цивилизация не е бил използван толкова често за демонизирането на хомосексуалните – а и на евреите – колкото Новия завет.
Автор: Робърт Дрейк
Виктор Пасков бе автор на отчаяна проза. Героите му – в конвулсии, а стилът – безобразно ярък, с недопустимо съчетаване на чисти цветове. Много семпъл като мислене писател, той не пишеше за нищо друго, освен за твореца, на когото е позволено да бъде ужасен, защото само той обича и живее истински, само той е истински ужасен.
Автор: Йордан Ефтимов
Как революцията в арабския свят събаря нашите установени представи за света, който ни заобикаля.
Автор: Ян Рос
Концентрацията на всичко (администрация, култура, бизнес) в един град никога не е била полезна за него. Въпреки че сме малка държава и нямаме богат избор, концентрацията в София пречи на разнообразието и на конкуренцията.
Автор: Еленко Еленков
В стъклото видя само профила на спътника си, притвори очи, отвори ги и се обърна към него. Нямаше грешка. Чичо Алекс, който стана после бате Алекс, който сега не знаеше как да нарича, седеше до нея.
Автор: Светослав Терзийски
Получих подарък от Ню Йорк – една писалка. Чичо Сами ми я донесе. Той почина доста по-късно, когато беше започнал вече стотната си година. Чичо Сами беше бащата на Боби. Боби е съпруг на Нора
Автор: Ицко Финци
Интервю на Иво Беров от в-к Седем с Красен Станчев от Института за пазарна икономика.
Автори: Красен Станчев, Иво Беров
През март миналата година Явор Гърдев постави в московския Театър на нациите „Методът Грьонхолм“ от Жорди Галсеран...
Автори: Явор Гърдев, Копринка Червенкова, Никола Вандов
Публичните персони в България обикновено не избягват съдбата да бъдат пигмеи, носещи връз себе си ужасната тежест на грандиозно клише от типа на „модният спец…“, „човекът глас…“, „фолк дивата…“, „примата на българската естрада…“
Автор: Любомир Милчев-Dandy
Една важна нова американска книга твърди, че Интернет уврежда умовете на тийнейджърите и нашата способност за мислене. Но истинските опасности от мрежата са другаде…
Автор: Евгений Морозов
Всеки път националният празник поражда и този въпрос: „Защо пак не признаха Радичков?“. Неговата неприкрита ирационалност и наивна абсурдност ще се окажат слаби пред могъщата стихия на амбивалентната сдвоеност на националния комплекс и националното самочувствие.
Автор: Йордан Ефтимов
Ще опиша София през четири нагона или четири модуса на живеенето в нея: на самотника, на групата, на влюбения и на единака.
Автор: Миглена Николчина
Както казва водещият адвокат Стефан Сталев на д-р Емил Антонов след като вече един час са си говорили за българския национализъм, „днес, докторе, ще засегнем една значима тема – темата за българския национализъм“.
Автор: Антон Емилов
След появата на „Диетичните цели“ от 1977 г. и доклада на Националната академия на науките от 1982 г. хранителната промишленост вече е с развързани ръце и се заема с „обработването“ на хиляди популярни продукти...
Автор: Майкъл Полан
В днешната криза се прояви родилният недъг в конструкцията на еврозоната. Тя е дуалистична – има федерална парична политика, която се провежда от една институция, но няма съответната фискална федерална система.
Автори: Румен Аврамов, Копринка Червенкова, Христо Буцев
Защо пък убийство!? Та нали днес има пълна свобода!? Нали се издават седмично книги от различни жанрове и видове, както се казва за всеки вкус повече от когато и да било!?
Автор: Румен Шомов
В началото те искаха малко, а след това – все повече: как една лекарка, един беден търговец, един ислямист и един доцент се борят по улиците на Кайро против египетския диктатор. И за свободата.
Автор: Михаел Туман
Кога за пръв път съм чул името Сталин? Не, не помня. Сигурно от баща ми…
Автор: Ицхак Финци
Производителят на прахоуловители, инженер Марио Янчев скочи от леглото и направи няколко неориентирани крачки, защото не познаваше добре обстановката. Изпитваше непреодолимо желание да стори нещо нормално и човешко, нещо, което е правил и знае как се прави.
Автор: Светослав Терзийски
Ако ви се е случвало да попаднете, макар и за кратко, в някой супермаркет през 80-те години, вероятно сте забелязали и едно доста странно явление. От щандовете постепенно изчезваше храната. Разбира се, не в буквалния смисъл – не говоря за някакъв дефицит от съветски тип.
Автор: Майкъл Полан
Похищението и разхищението на Европата бе семпъл епизод от същий недодялан сюжет. Зачуват се и кастанети… Съглеждат се и два силюета, нервно стискащи и мачкащи в ръце родословни дървета, които нивга повече не ще се разлистят в дървеса и словеса.
Автор: Любомир Милчев-Dandy
Коментари