Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

Pin It

2013 11 Ostavka„Ако човек се завземе да пише историята на българския народ от неговото подпадание под турското иго до освобождението му, то кое събитие би трябвало да държи първо място в нейните страници? Според нас: българските въстания, най-много Априлското (1876 г.)... Какъв е бил обаче характерът на тия въстания, кой ги е тях ръководил, били ли са те чисто народни движения, или плод на вънкашни някои побуждения… Според едни българските въстания били приготвени от агентите на панславистическите комитети; според други тия, българите, като мирен и земледелчески народ никакво въстание не били в състояние да организират и без причина се нападнали от башибозушките тайфи. Най-после според трети и четвърти няколко несмислени младежи се събрали без знанието на народа и се опитали насилствено да го възбунтуват против волята му...“

Захари Стоянов, Предисловие към „Записки по българските въстания“. 

*

От патриотизъм а и от скромност бай Захари няма да ви го каже, но аз ще го кажа. Няколкото несмислени младежи! Отгърнете там, където се разказва как Бенковски и поп Грую палят селата, за да принудят селяните да се качат на Еледжик… Вижте и при Хаджийски. Тези несмислени младежи запалиха империята… Винаги и навсякъде едни несмислени младежи, които не знаят, че светът не може да се промени, се хващат и го променят…

*

Да се говори спокойно и разумно в момента за тези „несмислени младежи“, които окупираха Софийски университет, е невъзможно. Няма чуваемост. Обществото е категорично раздвоено. Едните ще ти кажат браво без да са те разбрали, другите ще те напсуват без да са те прочели… Едните са настроили слуха си за хули, другите за възхвали…

Как успяват хората толкова лесно да си съставят категорично мнение?! А аз седя и се чудя на чия страна съм, та че и защо… И не мога да реша… Не знам кои са вътре в университета, нито кого представляват, нито какво искат… Но видях, че Петното е отвън. И една госпожа, за която от контрапротестите съм си съставил мнение, че е сред най-ощетените в генетичната лотария… Видях и бръсната глава. И червен депутат. Чух малоумни крясъци… С една дума чух и видях достатъчно, за да реша, че тези отвън не са моите хора. Значи трябва да помисля дали не съм на страната на тези, които са вътре…


Small Ad GF 1

Но защо са толкова малко? Нима очевидната истина, че ни управляват неморални хора не заслужава да събере по-голяма армия? Защо се получава такова голямо разминаване между брой на хората, които според социолозите искат правителството да подаде оставка (сега или през май) и тези, които излизат активно да протестират? Толкова огромна, че не може да бъде обяснена дори с българския обществен мързел. Според Алфа Рисърч към 70% от българите искат оставка. Според Галъп са около 40%, колкото са и защитниците на кабинета. Но дори и така, на улицата би трябвало да има поне два милиона българи… Но не би…

Проблемът на протестите изобщо и в частност на студентските е липсата на алтернатива. Затова протестите срещу тази власт се възприемат като реставрационно усилие на ГЕРБ… И цялата пропагандна машина заработи в тази посока.

Наистина сега няма алтернатива, всяко действие се експроприира от едната, или от другата голяма сила. Обективно погледнато, каквото и да направиш, то ще обслужи някоя от партиите… Но има нещо, което обслужва всички партии едновременно, цялата политическа каста - бездействието, нищонеправенето, нашето „благородно равнодушие“. Нали е казано, че за да тържествува злото е достатъчно доброто нищо да не прави?

Алтернатива със сигурност ще се намери. Винаги се намира. От Стамболов до Иван Костов  всички са се смятали незаменими… Едва ли Борисов, Сидеров и Станишев са най-доброто, което този народ може да роди. Въпросът е как ще се появи тази алтернатива и как ние ще я разпознаем. Политическата каста така е стиснала медиите, че по-скоро камила ще мине през иглени уши, отколкото нова идея… Тя ще се опита пак да ни пробута лъжеалтернативи. Фалшиви герои, като този, дето се хвали, че навремето свалил Виденов, та дошъл Костов… Зад него е цялата преса и няколко телевизии…

Но има и нещо друго важно. Едисон казва, че „повечето хора изпускат възможността, защото е облечена в гащеризон и изглежда като работа.“ Точно така и ние ще пропуснем алтернативата, защото ще ни се стори пратена от някого, купена, платена…

Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

Много ми се иска да мисля за нея, че ще дойде в бяла премяна… Но тя няма да е в бяла премяна. На нейната дреха няма да са Петно до Петно, но няма да е и чисто бяла… Срамувам се да го кажа, но това ще бъде алтернатива на сравнително почтените хора. Ще трябва да се задоволим с това. Изручали сме си поезията… Никой почтен човек, ако такива са останали, не би нагазил в това отровно блато…

Нашият манталитет, патологичната ни вече подозрителност, стремежът ни да омаскарим авансово всяко ново лице и всяка нова идея ни тласка и все повече ще ни тласка към ембрионални убийства… Общественото съзнание отказва да приема ценностно мотивирани действия, то вижда във всяко поведение корист, прикрита далавера. Няма обществена акустика за моралния императив. Дори когато го носят младите хора, нашите деца! Кога и как станахме такива циници? Джордж Карлин казва, че „във всеки циник има един разочарован идеалист.“ Като те излъжат два-три пъти...

Във всеки от нас е погребан един бивш син идеалист, или пък червен… Един разочарован монархист, един излъган гербер, един предаден патриот. Всички сме виждали на живо как човекът взима парите и захвърля идеите като ненужен амбалаж. Ден след ден, месец след месец, година след година… Две десетилетия и половина обръщахме идеалистите в циници… Мелница за идеалисти. Нищо чудно, че не останаха. Те и поначало не са много сред нас…

Вече е невъзможно да има лично мнение, изказано по убеждение и от вътрешна нужда… Всяко мнение се обявява за спонсорирано, субсидирано, купено и платено… Как ще стигне истината до нас?

Толкова съм обезверен в българското племе, че съм готов да се хвана за всяка морална сламка, която се държи над водата…

Възможно ли е всичко да е платено?! От американците, от руснаците, от олигарсите, от Сорос… Разкешваме във фантазиите си по два три национални бюджета…

След като царят и пъдарят му ни хванаха направо на бастуна с кривото се шегувах, че ако Христос се беше появил по нашите земи и беше казал „Вервайте ми!“, ние щяхме да му повярваме и нямаше да има кръстове и разпятия и друга щеше да е историята... Но днес дори и на Него няма да му минат номерата. Ще драсне някой във ФБ, че е пилатоид, платен агент на римляните… Друг ще се присети, че имаше и някакви пари в цялата работа, някакви тридесет сребърника… Десните ще го емнат, че е комунист, атакистите ще го изкарат национален предател, ДПС ще го обвинят в религиозна нетолерантност („Да нямаш друг Бог освен мен…“). От БСК ще го изкарат враг на бизнеса, в частност на търговията. От съюза на винопроизводителите ще го дадат на КЗК, КЗД ще се самосезира за полова неравнопоставеност в екипа му. От Лекарския съюз ще го обвинят в шарлатания (случая Лазар)…

Шегувам се. Исках просто да кажа, че сред нас днес и Христос е невъзможен. Защото Тома вече и на очите си не вярва...

Учуден съм как дружно скочиха хора с наглед противоположни позиции, от самопровъзгласили се леви интелектуалци до наскоро назначени политици, срещу действията на студентите. Веднага се намериха подстрекателите, откриха се записи… Ученолюбиви студенти, които в „мирно време“ с месеци не можеш да видиш в аудиторията, изведнъж се загрижиха за обучението си… Много от приятелите ми във ФБ кълнат с грозни клетви… Защо бе, хора? Отказахме ли се от желанието да живеем в по-чисто, по-морално общество? Нима това, че 24 години крадат и дерибействат е аргумент, че винаги ще е така? Нима нищо не можем да променим? Ами защо раждате деца тогава! Защо раждате бъдещите роби на днешните олигарси? Или си мислите, че все ще се намери някой да оправи държавата вместо нас?

Защо ако паднат червените непременно трябва да дойде ГЕРБ на власт? Защо така не вярваме на народа си? Истината е, че и той не ни вярва. Между интелигенцията и народа зее огромна пропаст, която вече не може да бъде запълнена. Тя е пропаст не само на различни интелектуални и социални възможности, но и пропаст от недоверие, подозрение, дори може би и омраза… И подкрепата, която получи и продължава да получава Борисов, е само едно от нейните проявления.

Първоначално публикуван във в. „Ретро“

Източник

Д-р Филипов е роден отдавна. И далече. Учил е тук-там. Завършил е това-онова. Работил е на различни места. Написал е доста статии и малко книги. В момента се укрива от последния си работодател, който е заплашил да закупи всяко издание, което го вземе на работа.

Pin It

Прочетете още...

Краят на Тъмраш

Ангел Вълчев 28 Авг, 2012 Hits: 23491
Рядко има селище в България, свързано с…